İkili kamera ile video özeti yaklaşımı
Video synopsis based approach using stereo camera
  1. Tez No: 688061
  2. Yazar: TALHA DİLBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SERDAR GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Günümüz dünyasında her alanda üretilen veri miktarı beklenmeyecek seviyede artış göstermiştir. Artan veri karşısında veri işlemenin önemi dikkate değer bir şekilde artmıştır. Tez konumuz, artan veri içerisinde önemli yeri olan video verilerinin işlenmesi ve özet videoların üretilmesi üzerinedir. Bu tez kapsamında, video özeti oluşturulurken, nesne tabanlı denetimsiz öğrenme ile aykırılık tespiti yapan ve tespit edilen aykırılıkları video kesitleri belirlemede kullanan yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntem kullanılarak video verisi piksel olarak işlenmekte ve video kesiti olarak sonuç üretilmektedir. İşlem akışı kısaca şu şekilde özetlenebilir. Video üzerindeki nesneler tiplerine göre tespit edilir ardından takip edilirler. Sonrasında nesnelerin takip geçmişi verileri işlenerek nesne tipi ile sınıflandırıcı eğitilir. Bu sınıflandırıcı sayesinde nesnelerin aykırılık (anomali) davranışları tespit edilir. Aykırılık davranışları içeren video anları işlenerek video kesitleri saptanır. Saptanan video kesitleri asıl videodan çıkartılıp birleştirilerek video özeti oluşturulur. Geliştirdiğimiz model tek kamera ve ikili kamera sistemleri için ayrı ayrı test edilip doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the amount of data produced in every field has increased at an unexpected level. In the face of increasing data, the importance of data processing has increased remarkably. Our thesis topic is on the processing of video data, which has an important place in increasing data, and the production of summary videos. Within the scope of this thesis, a new method has been developed that detects anomaly with object-based unsupervised learning and uses the detected anomalies to determine video segments while creating a video summary. By using this method, the video data is processed as pixels and the result is produced as a video segment. The process flow can be briefly summarized as follows. Objects on the video are detected according to their type, and then they are tracked. Then, the tracking history data of the objects are processed, and the classifier is trained with the object type. Thanks to this classifier, anomaly behavior of objects is detected. Video segments are determined by processing video moments containing anomaly behaviors. The video summary is created by extracting the detected video segments from the original video and combining them. The model we developed has been tested and verified separately for single camera and dual camera systems.