Suboptimal control of dynamic systems using polynominal parameterization symbolic manipulation
Polinom parametrizasyonu ve sembolik manipülasyon kullanarak dinamik sistemlerin yaklaşık-optimum kontrolü
- Tez No: 68807
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞİT SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
öz Yılmaz, Erol Yüksek Lisans, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Reşit SOYLU Aralık 1997, 96 sayfa Bu çalışmada, optimal kontrol problemlerinin yaklaşık çözümü için bir algoritma geliştirilmiştir. Algoritma, bir sembolik manipülasyon paketi olan REDUCE kullanılarak programlanmıştır. Durum, yardımcı durum ve kontrol değişkenleri sabit ve belirlenmemiş katsayılı parçalı-sürekli polinomlar cinsinden ifade edilmiş olduğundan optimum kontrol probleminin çözümü de yaklaşık olmaktadır. Söz konusu katsayıların bir kısmı sistemin verilmiş bulunan sınır koşullarını sağlamakta kullanılmaktadır. Geliştirilen algoritma, sistemin Performans Endeksini (PE) dizayn parametreleri vektörü, Çv, cinsinden“kapalı formda”vermektedir. Bu vektör, kullanılan polinomların bağımsız katsayıları, bitiş zamanı (eğer serbest bırakılmış ise) ve (eğer var ise) değişken sistem parametrelerinden oluşmaktadır. Anılan şekilde elde edilen performans endeksikolayhkla minimize edilebilmektedir. Birçok optimum kontrol problem tipinde PE'nin“global”minimumunun elde edilmesi garanti edilebilmektedir. Bu tür problemlerde, sistemin optimum performansı, durum, yardımcı durum ve kontrol değişkenleri, sistem parametreleri cinsinden kapalı olarak elde edilebilmektedir. Böylece anılan parametrelerin sistemin optimum performansı üzerindeki etkilerini gözlemlemek olasıdır. Örneklerden de görülebileceği gibi, geliştirilen algoritma aracılığıyla hemen hemen bütün optimum kontrol problemlerini çözmek mümkündür. Değişik sınır koşullan kullanarak, tek değişkenli, çok değişkenli, lineer veya nonlineer sistemler geliştirilen algoritma aracılığıyla optimize edilebilmektedir. Durum ve kontrol değişkenleri üzerindeki eşitlik ve eşitsizlik türündeki kısıtlar gerçeklenebilmektedir. Tekil aralıklı problemler ile iki-konumlu ve doyan kontrol tipinde problemler kolaylıkla çözülebilmektedir. Bazı durumlarda optimum kontrol yasası da elde edilebilmektedir. Anahtar Kelimeler : Optimum Kontrol, Yaklaşık-Optimum Kontrol, Polinom Parametrizasyonu, Sembolik Manipülasyon.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SUBOPTIMAL CONTROL OF DYNAMIC SYSTEMS USING POLYNOMIAL PARAMETERIZATION AND SYMBOLIC MANIPULATION Yılmaz, Erol M. S, Department of Mechanical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Reşit SOYLU December 1997, 96 pages In this study, an algorithm, for the suboptimal solution of optimal control problems, has been developed. A symbolic manipulation package, REDUCE, has been used to implement the algorithm. The states, costates and the control variables are approximated using piecewise continuous polynomials with undetermined constant coefficients, leading to a suboptimal solution for the optimal control problem. Some of these coefficients are used to satisfy the specified Boundary Conditions of the system. The algorithm then yields the Performance Index (PI), in“closed-form”as a function of the design parameters vector, &,. This vector consists of the independent coefficients of the approximating polynomials, final time (if it is free) and variable plant parameters (if any) of the system. The performance index thus obtained can be minimized efficiently. In several optimal control problem types, the“global”minimum of PI is“guaranteed”mto be determined. in such cases, the optimal perforaıance, states and controls of the system may be obtained in“closed-form”as a fimction of the plant parameters. This allows the designer to observe the effects of the plant parameters on the optimal perforaıance of the system. The developed algorithm can handle almost ali possible types of optimal control problems, as demonstrated by the included case studies. Single-variable, multi- variable, Hnear and non-linear systems with different boundary conditions can be formulated and optimized. Equality and inequality constraints on the state and control variables can be successfully implemented in the algorithm. Bang-bang and saturation type problems, together with problems involving singular intervals can be efficiently tackled. Optimal control law may also be obtained in some cases. Keywords : Optimal Control, Suboptimal Control, Polynomial Parameterization, Symbolic Manipulation.