Design and implementation of a graphical workflow definition tool
Bir grafiksel iş akış tanımlama aracının tasarlanması ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 68811
  2. Yazar: MEHMET EMİN TURANALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN DOĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
oz Turanalp, M. Emin Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Asuman Doğaç Eylül 1997, 95 sayfa Workflow Management Systems(iş akışı yönetim sistemleri) iş dünyasındaki değişikliklere hızlı bir şekilde adapte olabilecek şekilde, işlerin otomasyona geçirilmesini amaç edinir. İş hayatına ait süreçler iş- akış diyagramları şeklinde modellenir. İş akışları, insan veya bilgisayar tarafından iş parçalarının koordineli bir şekilde çalıştırılması ile ilgili aktiviteler bütünüdür. İş akış yönetim sistemlerinin amacı, organizasyonların aktivitelerinden sorumlu olan süreçlerin kontrollü bir şekilde işletilmesini sağlamaktır. İş akış tanımlama dilleri, programlamaya benzer bir şekilde süreçleri modellemede kullanılır. Fakat, grafik tasarım ortamı iş akışını ve süreçleri tanımlamak için daha uygundur çünkü bir prosesdeki işin ve bilginin akışını (iş parçaları arasındaki geçişleri) grafiksel olarak ifade etmek daha kolay ve anlaşılırdır. Bu çalışmada, grafiksel iş tanımlamaları için bir grafik aracı tasarlandı ve Internet üzerinden ulaşıma izin vermesi için Java ile gerçekleştirildi. Bu araç iş-akışlarının en uygun biçimde tasarlanıp tanımlanmasına imkan vermekte ve bu tanımları iş akışı gerçekleştirici servisin anlayıp çalıştırabileceği bir biçime çevirmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A GRAPHICAL WORKFLOW DEFINITION TOOL Turanalp, M. Emin Ms, Department of Computer Engineering Supervisor: Prof. Dr. Asuman Doğaç September 1997, 95 pages Workflow Management Systems aim at automating business pro cesses to provide flexibility to cope with on going business changes. Business processes are modeled as workflows. Workflows are activities involving the coordinated execution of multiple tasks performed by different processing entities, either machine or human. The goal of Workflow management systems is to orchestrate the execution of business processes ultimately being responsible for the control of the organizations activities. Workflow definition language is a mean for modeling a process, using a programming-like structure. However, a graphical design environment is more suitable for defining workflows, since, it is easier to express the flow of work and data in a process graphically. Also, a graphically defined process is easy to realize and understand. In this study, a graphical tool for defining business processes is designed and implemented. In order to provide access to the system from Internet, the tool is developed with Java. The tool facilitates the graphical design of workfows and translates the graphical definition to the textual definition which is used by the workflow enactment service for the execution of the process. m