Bir elektrikli ark ocağında yanmanın hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile modellenmesi
Modeling the combustion in an electric arcfurnace with calculated fluid dynamics
  1. Tez No: 688127
  2. Yazar: SELİN AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM BÜYÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünya'da çeşitli sektörlerde tüketilen ana materyallerden biri çeliktir. Çeşitli alaşım ve şekillerde üretimi mümkündür. Çelik üretiminde yaygın olarak kullanılan üretim şekli elektrikli ark ocaklarında olan üretimdir. Bu ocaklarda çelik malzemesinin üretimi için kullanılan enerji miktarı çok fazladır ve kayıp olarak kayda geçen miktar ise bir hayli yüksektir. Çalışması yapılan elektrikli ark ocağında yanma, radyasyon, türbülans akışı ve baca gazının da dahil olduğu akış analizleri yapılmıştır. Çalışmada kullanılan ocak üç adet grafit elektrota ve üç adet enjektöre sahiptir. Yaklaşık üretim kapasitesi bir dolum için 250 ton civarıdır. Çalışmada ocak için karbon yanması, ark radyasyon enerjisi, sıcaklık, türbülans oluşum bölgeleri incelenme çalışmaları gerçekleştirilmiştir
Özet (Çeviri)
One of the main materials consumed in various sectos in the World is steel. It can be producted in varioun allys and shapes. The production method commonly used in steel production is the prodction in electric arc furnaces (EAF). The amount of energy used fort he production of steel meterial in these furnaces is very high, the amount recorded as loss is quite high. Flow analyzes including combustion, radiation, tubulant flow and flue gas were performed in the electric arc furnace studied. The furnace used in the stud has three graphite electrodes and three injectors. Approximate production capacitiy is arroun 250 tons for one filling. In the study, studies of carbon burning, arc radiation energy, temperature, turbulance formation regions were carried out fort he furnace.