Understanding and measuring neighborhood attachment and knowledge of children in İstanbul
İstanbuldaki çocukların mahalle bağlığını ve bilgilerini anlamak ve ölçmek
- Tez No: 688129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL CAN SEVERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yere bağlılık kavramı çocuklukta gelişmeye başlar. Ancak hızlı kentleşme süreçleri çocukların mahalle bilgisini ve dolayısıyla çevrelerine olan bağlılıklarını tehlikeye atmaktadır. Kentleşme uygulamalarıyla birlikte mekanlar oldukça hızlı dönüşüyor ancak çocuklar yer bilgilerini aynı hızda geliştiremiyor. Kentsel planlama ve tasarımda çocukların mekana bağlılığı hakkında giderek artan bir literatür olmasına rağmen, çocukların yer bağlılığını onların yer bilgileriyle ilişkilendiren ampirik araştırma eksikliği bulunmaktadır. Bu tez, çocukların bilişsel haritaları ve bir yere bağlanma anketine verilen yanıtlar aracılığıyla yer bilgilerini anlamak ve ölçmek için çocuk merkezli bir çalışma yaklaşımı kullanır. Yüksek derecede mahalle bağlılığı olan çocukların mahallelerinde düşük mahalle bağlı çocuklara göre daha fazla sayıda kentsel unsurdan (örneğin patikalar, kenarlar, düğümler, mahalleler ve işaretler) bahsedip bahsetmediklerini sorgulamaktadır. Yazar, bu soruyu yanıtlamak için İstanbulda çocuk dostu bir şehir projesinde 9-11 yaşındaki çocuklardan toplanan ikincil verileri kullanmıştır. Bu tez, çocukların yer bilgisinin bağlamsal farklılıklara göre değiştiğini göstererek mevcut literatüre katkı sağlamaktadır. Ayrıca çocukların yer bilgisi ile mahalle dönüşüm düzeyleri arasında ters bir ilişki olduğunu göstermektedir. Yere bağlılık ve yer bilgisi arasındaki ilişki tartışılır. Tez, gelecekteki araştırmalar ve kentsel tasarım için çalışma bulgularının tartışılmasıyla sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
The notion of place attachment starts to develop in childhood. However, the rapid urbanization processes endanger neighborhood knowledge of children and hence their attachment to their environments. The places are transforming quite fast with urbanization practices, but children cannot develop their place knowledge at the same pace. Although there is a growing deal of literature on place attachment of children in urban planning and design, there is a lack of empirical research linking place attachment of children to their place knowledge. This thesis employs a children-centered study approach to understand and measure the place knowledge of children through their cognitive maps and responses to a place attachment survey. It questions whether highly neighborhood-attached children mention a higher number of urban elements (e.g., paths, edges, nodes, districts, and landmarks) in their neighborhoods than lower neighborhood-attached children. To answer this question, the author used secondary data which were collected from 9-11-year-old children in a child-friendly city project in İstanbul. This thesis contributes to the existing literature by demonstrating that place knowledge of children changes according to contextual differences. Moreover, it shows an inverse relationship between place knowledge of children and neighborhood transformation levels. The correlation between place attachment and place knowledge is discussed. The thesis concludes with a discussion of the study findings for future research and urban design.