Covid-19 sürecinde pazarlama 4.0 marka algısına yönelik bulanık mantık temelli bir uygulama
A fuzzy logic based application for marketing 4.0 brand perception in the Covid-19 process
- Tez No: 688139
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLAY KORKUSUZ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, 31 Aralık 2019 tarihinde Çin'de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi öncesinde ve pandemi sürecinde temizlik sektöründe kâğıt ve kâğıt grubu ürünler üreten yerli bir markaya ait pazarlama değerleri araştırılmıştır. Pazarlama 4.0 ve dijital pazarlamanın incelenerek markaya ait müşteri profili, sektör arketipi, PAR ve BAR değerleri belirlenmiştir. Müşteri profile verilerinin toplamak amacıyla 300 kişi üzerinde 10 soruluk anket uygulanarak veriler toplanmıştır. İkinci adımda ankette yer alan dilsel değişkenler için MATLAB paket programı yardımıyla kural tabanlı bulanık mantık temelinde 3117 kural oluşturularak 5A müşteri yolunda aksaklık yaşanan noktayı verecek bir system oluşturulmuştur. Dilsel değişkenlere karşılık gelen sayısal değişkenler ise Excel ortamında kullanılarak müşteri profile, sektör arketipi, PAR ve BAR sonuçları elde edilmiştir. Pandemi öncesi sektör arketipi kırmızı balık, PAR 0.96 ve BAR 0.78 olarak bulunmuştur. Pandemi sürecinde ise sektör arketipi kapı topuzu, PAR 0.79 ve BAR 0.71 sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular dikkate alındığında; müşteri profili sonuçları verilerine göre satın alma ve savunuculuk değerleri düşmüştür. Pandemi sürecinde satın alma ve savunuculuk oranlarınında pandemi öncesi oranlarına göre düştüğü görülmüştür. Değişen sektör arketipinden yola çıkılarak BAR'da yaşanan düşüşün gerçek nedeninin müşteri yakınlık derecesinin eksik olmasının bir sonucu olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the marketing values of a domestic brand that produces paper and paper group products in the cleaning sector before the Covid-19 pandemic that emerged in China on December 31, 2019 and affected the whole world in a short time and during the pandemic process was investigated. Marketing 4.0 and digital marketing were examined and customer profile, industry archetype, PAR and BAR values of the brand were determined. In order to collect customer profile data, a 10-question survey was applied on 300 people to collect data. In the second step, 3117 rules were created on the basis of rule-based fuzzy logic with the help of MATLAB package program for linguistic variables in the questionnaire, and a system was created to give the point of failure in the 5A customer path. The numerical variables corresponding to the linguistic variables were used in Excel, and the results of customer profile, sector archetype, PAR and BAR were obtained. Before the pandemic, the sector archetype was found to be red fish, PAR 0.96 and BAR 0.78. During the pandemic process, the results of sector archetype door knob, PAR 0.79 and BAR 0.71 were achieved. According to the findings obtained from the research; According to customer results, purchasing and advocacy decreased.It has been observed that the pre-pandemic purchasing and advocacy rates decreased compared to the pre-pandemic rates.Based on the changing industry archetype, it has been concluded that the real reason for the decrease in BAR is the lack of customer proxim.