Ağır hiper çekirdekler için fisyon
Fission for heavy hypernuclei
- Tez No: 688155
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BÜYÜKÇİZMECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, normal çekirdeklerin fisyon mekanizmasına benzer olarak aşırı-esnek olmayan nükleer çarpışmalarda oluşabilen hiper çekirdeklerin fisyon süreci araştırılmıştır. Böyle reaksiyonlardaki fisyon sürecinde ortaya çıkan yeni kararlı çekirdekler araştırmaya yeni bir boyut kazandıracaktır. Bu sayede en az bir hiperonun varlığı nedeniyle ortaya çıkan egzotik durumların incelenmesi mümkün olabilecektir. Deneylerde kullanılan radyoaktif hedef çekirdekler için pratikte var olan sınırlamalar nedeniyle başka reaksiyonlarda bu gibi durumları elde etmek oldukça zordur. Çalışmamızda hedef ve çarpan çekirdeklerin artıklarından gelen hafif hiper çekirdeklerin saçılımı için ağır hiper çekirdeklerin (Bi, Ho ve U çekirdekleri gibi) fisyon mekanizmaları analiz edilmiştir. Hiperonlara uyarlanan Çok Katlı Parçalanma Modeli (hiper-SMM) temelinde oluşturulan fortran bilgisayar kodları kullanılarak teorik hesaplamalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is investigated the fission process of hypernuclei that can occur in deep-inelastic nuclear collisions similar to the fission mechanism of normal nuclei. New stable nuclei emerging from the fission process in such reactions will give a new dimension to the research. Thus, it will be possible to examine the exotic conditions caused by the presence of at least one hyperon. It is quite difficult to obtain such situations in other reactions due to practical limitations for radioactive target nuclei used in the experiments, In our study, it is analysed the fission mechanisms of heavy hypernuclei (such as Bi, Ho and U nuclei) for the scattering of light hypernuclei came from the residues of the target and projectile nuclei. Theoretical calculations are carried out by using fortran computer codes based on the Statistical Multifragmentation Model (hyper-SMM) adapted to hyper nuclei.