Ağır hiper çekirdeklerin buharlaşma mekanizması
Evaporation mechanism of heavy hyper nuclei
  1. Tez No: 688410
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL BÜYÜKÇİZMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında, normal çekirdeklerin buharlaşmasına benzer olarak derin-esnek olmayan nükleer çarpışmalarda oluşabilen hiper çekirdeklerin buharlaşmasını araştırdık. Böyle reaksiyonlardaki buharlaşma sürecinde elde edilebilen hiper çekirdekler araştırmamız için yeni bir boyut oluşturdu. Bu durum en az bir hiperon varlığı nedeniyle açığa çıkan egzotik durumların oluşumuyla ilgili olabilir. Özellikle deneylerde kullanılan radyoaktif hedef çekirdekler için pratikte sınırlamalar bulunduğu için başka reaksiyonlarda bu gibi durumları elde etmek zor olacaktır. Hedef ve çarpan çekirdeklerin artıklarından gelen hafif hiper çekirdeklerin saçılımı için ağır hiper çekirdeklerin (Au, Ho, U, A0=100; Z0=40 ve A0=200; Z0=80 çekirdekleri gibi) buharlaşma mekanizmalarını araştırdık. Hiper SMM olarak adlandırılan hiperonlar için İstatistiksel Çok Katlı Parçalanma Modeli kullanılarak teorik hesaplamalar fortran bilgisayar kodları kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, we have investigated the hyper nuclei evaporation apparently taking place in deep-inelastic nuclear collisions similar to evaporation of normal nuclei. Final hypernuclei can be obtained in these reactions offered a new direction for our investigation. This may concern the production of exotic states which can exist because of the presence of a hyperon. It will be difficult to obtain such a state in other reactions, in particular, because there are practical limitations for using radioactive targets in experiments. We have investigated on the evaporation mechanism of heavy hypernuclei (such as, Au, Ho, U, A0=100, Z0=40 and A0=200, Z0=80 nuclei) for emission of light hypernuclei which take place from the target-projectile residues. The theoretical calculations by using computer codes were carried out by using Statistical Multifragramention model for hypernuclei which is called hyper SMM.