Uçak itkisinin fadec sistemi için performans modellerinin oluşturulması ve optimizasyonu
Thrust performance modelling and optimization for aircraft fadec system
  1. Tez No: 688154
  2. Yazar: ECE YURDUSEVİMLİ METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez kapsamında; havacılık ve savunma sanayiinde kullanılan bir turboprop motorun farklı RPM değerleri için motor performans modelleri geliştirilmiştir. Söz konusu modeller tek girdi tek çıktılı (SISO) ve çok girdili tek çıktılı (MISO) olacak şekilde 2 farklı popülasyon temelli metasezgisel algoritma ile modellenmiştir. Modelde literatürde sürekli sistemlerde birçok alanda iyi bir modelleme algoritması olarak kabul gören Genetik Algoritma ile bu alanda nispeten daha az uygulanmış olan ve havacılık modellerinde daha geniş araştırma alanına sahip olan Yapay Arı Kolonisi Algoritması kullanılmıştır. Sistemde çıktı Tork (N.m) olarak belirlenip girdi değerleri RPM ve hava akışı olarak alınmıştır. Bununla birlikte, çoklu hata tanımları yapılarak ve elde edilen sonuçlar yer deneylerinden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılarak modelin geçerliliği ve güvenilirliği literatürde sıklıkla kullanılan hata metrikleri türlerinden tanımlanmış olup kullanılan algoritmaların birbirlerine oranla yeterliliği maksimum iterasyon sayısı ve CPU işlem süresi türlerinden indeksler ile karşılaştırılmıştır. Son olarak elde edilen sonuçlar literatürdeki çalışmalar ile karşılaştırılmış ve sonuçlar Tam Donanımlı Bağımsız Dijital Motor Kontrol Ünitesi (FADEC) sistemine uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis; engine performance models have been developed for different RPM values of a turboprop engine used in the aviation and defense industry. The models in question were modeled with 2 different population-based metaheuristic algorithms as single input single output (SISO) and multiple input single output (MISO) systems. In the model, the Genetic Algorithm, which is accepted as a good modeling algorithm in many areas in continuous systems in the literature, and the Artificial Bee Colony Algorithm, which is relatively less applied in this field and has a wider research area in aviation models, are used. The output of the system is determined as Torque (N.m) and the input values are RPM and air flow. The validity and reliability of the model is defined by multiple error indexes that are commonly used in literature by comparing the outcomes with test-cell experiment results. The efficiencies of the algorithms are compared to each other by using computational indexes such as max. number of iterations, and CPU processing time. Finally, the results obtained were applied to the Full Authority Digital Engine Control (FADEC) system.