Neurophysiological investigation of contrast ratio effects on metacontrast masking
Kontrast oranının metakontrast maskeleme üzerindeki etkilerinin nörofizyolojik olarak incelenmesi
- Tez No: 688173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI HULUSİ KAFALIGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Görsel maskeleme, duyusal ve algısal işlemenin dinamiklerini anlamak için kullanılan bir araştırma aracıdır. Maskelemenin görsel olarak farkında olunan ve olunmayan durumlara da neden olabileceği göz önüne alındığında, görsel farkındalık çalışmalarında da uygulama bulmuştur. Metakontrast, takip eden ve uzamsal olarak bitişik bir maske uyaranı gösterilerek hedef uyaran görünürlüğünün azaltıldığı, yaygın bir görsel maskeleme türüdür. Bununla birlikte, bu yaygın maskeleme türünün altında yatan nöral mekanizmalar hala tartışmaya açıktır. Buna göre, bu tezde, maske-hedef (M/T) uyaranların kontrast oranlarının metakontrast maskeleme üzerindeki etkisi elektroensefalografi (EEG) kullanılarak incelenmiştir. Farklı M/T kontrast oranları ve uyaran başlangıçlı asenkronlar (SOA'lar) altında hedef uyaranın görünürlüğünü değerlendirmek için kontur ayırt etme görevi kullanılmıştır. Davranışsal sonuçlarda hem düşük hem de yüksek kontrast oranları için, hedef uyaran görünürlüğünün orta SOA değerlerinde (yaklaşık 40-80 ms SOA civarında) güçlü bir şekilde azalmasıyla tipik U-şekilli maskeleme fonksiyonu elde edilmiştir. Daha da önemlisi, kontrast oranı, bu SOA değerlerinde hedef uyaranın görünürlüğünün azalma miktarını (diğer bir deyişle, maskeleme etkisi miktarını) önemli ölçüde değiştirmiştir. Bu modülasyonlar göz önünde bulundurularak, EEG verileri analiz edilmiştir ve VAN (görsel farkındalık negatifliği, yaklaşık 140-200 ms ve 200-300 ms) ve LP (geç pozitiflik, yaklaşık 300-550 ms) bileşenlerine odaklanılmıştır. VAN bileşeni için 200-300 ms zaman aralığında tepkisel potansiyeller üzerinde SOA'ya bağlı değişimler bulunmuştur. Tüm bileşen zaman aralıkları incelendiğinde, kontrast oranı tepkisel potansiyeller üzerinde önemli değişimler yaratamamıştır. Birlikte ele alındığında, bu bulgular kontrast oranının, orta SOA değerlerinde metakontrast maskeleme üzerinde bıraktığı önemli modülasyonları vurgulamaktadır. Buna rağmen, bu değişiklikler, çalışılan olaya ilişkin potansiyeller ve bileşenler tarafından desteklenememiştir.
Özet (Çeviri)
Visual masking has been used as an investigative tool to understand the dynamics of sensory and perceptual processing. Given that masking can also cause aware and unaware visual conditions, it has also found applications in visual awareness studies. Metacontrast is a common type of visual masking in which the target visibility is suppressed by presenting a following and spatially adjacent mask. However, the neural correlates of this common masking type are still open to discussion. Accordingly, the current thesis examined the influences of mask-to-target (M/T) contrast ratio on metacontrast masking using electroencephalography (EEG). A contour discrimination task was employed to assess target visibility under different M/T contrast ratios and stimulus onset asynchronies (SOAs). The behavioral results indicated U-shaped masking functions with strong target visibility suppression at intermediate SOA values for both low and high contrast ratios. Importantly, the contrast ratio significantly altered the suppression amount (i.e., the amount of masking effect) at these SOAs. Relying on these modulations, we analyzed EEG data and focused on VAN (visual awareness negativity, around 140-200 ms and 200-300 ms) and LP (late positivity, around 300-550 ms) components. In the VAN component range of 200-300 ms, we found an SOA dependency in evoked potentials. For all the component time ranges, the contrast ratio did not reveal significant alterations in evoked potentials. Taken together, these findings highlight the significant modulations of contrast ratio on metacontrast masking at intermediate SOA values. Nevertheless, these alterations were not indicated by the studied event-related potentials and components.