Karaman ilinde şeker pancarında uygulanan yağmurlama sulama sistemlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of sprinkler irrigation systems using for sugar beet irrigation in Karaman province
- Tez No: 688179
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışması Karaman il Merkezi çevresinde şeker pancarı tarımında kullanılan yağmurlama sulama sistemlerinin değerlendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla, sulama oranı, sezonluk sulama sayısı, sulama aralıkları, uygulanan su miktarları, taze kök verimi, kullanılan yakıt maliyeti, işçilik maliyeti ve ekonomik sistem tasarım şekilleri araştırılmıştır. Sonuç olarak sulama oranı (SO) %100 olarak belirlenmiştir. Sulama sayısı 9-12 ve sulama aralığı 7-20 gün olarak tespit edilmiştir. Bitki örtü yüzeyinin azami olduğu durumda bir duraktaki sulama süresi 5-6 saat arasında değişmiştir. Arazideki yağmurlama sulama sistem tasarımına göre bir sulama sezonunda uygulanan su miktarının 623 mm ile 864 mm arasında; ortalama 761 mm olarak hesaplanmıştır.Ortalama taze kök verimi 90 t/ha olarak tespit edilmiştir. Sezonluk ortalama elektrik enerjisi maliyeti 80 TL/h veya 4640 TL/ha, işçilik maliyeti ise 2810 TL/ha olarak hesaplanmıştır. Sistem maliyeti açısından mevcut arazi ve bitki özelliklerine uygun sistem tasarım şeklinin, sistemde kullanılan tüm elemanların kalitesi ve doğru seçimi yanında tasarım yapan kişinin çok iyi tecrübeye sahip olmasının büyük önem taşıdığı belirtilmiştir. Şeker pancarında üretim maliyetleri içerinde en yüksek orana sahip olan girdinin sulama maliyeti olduğu ve bunu azaltmanın yolunun ise sulama sisteminin doğru yönetimi olduğunun altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to assess the sprinkler irrigation systems using at sugar beet farming at Karaman vicinity. In that purpose, irrigation ratio (IR), seasonal number of irrigation events, irrigation interval, applied water, fresh root yield, seasonal electricity consumption, seasonal labor cost, and optimal irrigation system design were studied. In results, IR was calculated as 100%. Seasonal number of irrigation and irrigation interval were found 9-12, and 7-20 day, respectively. Irrigation time for the period with maximal crop cover was 5-6 h. The total seasonal water application depending on sprinkler system designs was between 623 mm and 864 mm with an average of 761 mm.Average fresh root yield was found as 90 t/ ha. Seasonal average electricity cost was 80 TL/h or 4640 TL/ha/season and labor cost was about 2810 TL/ha/season. The type of the system design in accordance of current farm and crop characteristics, quality of whole components in the irrigation system, andexperience level of the system designer are very important role to play in economical system design. Irrigation cost was the maximum in whole production costs of the sugar beet production, and the only way to minimize such cost is correct management of the irrigation system.