Development of high fracture toughness hard coatings
Yüksek kırılma tokluğuna sahip sert kaplamaların geliştirilmesi
  1. Tez No: 688204
  2. Yazar: BURÇİN KAYGUSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEZER ÖZERİNÇ, PROF. MUHAMMET KÜRŞAT KAZMANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Talaşlı imalatta kullanılan kesici uçların metal işleme performanslarını artırmak, ürün kalitesini yükseltmek ve üretim maliyetlerini ve sürelerini düşürmek açısından büyük önem taşır. Bu amaçla kesici uçların üzerine sert kaplama uygulaması endüstride sıklıkla kullanılır. Bu kaplamalar hem aşınma dayanımını artırarak kesici uçların ömrünü uzatır hem de daha yüksek hızda ve kuru işlemeye olanak tanır. Mevcut sert kaplamaların önemli bir dezavantajı kırılgan olmaları ve buna bağlı performans sorunlarıdır. Bu tez çalışması, bu sorunun üstesinden gelebilmek için, AlTiN ve AlCrN gibi geleneksel kaplamalara alaşım eklemeleri yapılması fikrini deneysel olarak araştırmıştır. Literatürdeki yoğunluk fonksiyonel teori (YFT) hesaplamaları ışığında bu amaca yönelik en uygun elementler olarak W ve Mo denenmiştir. Kaplama işlemi için laboratuvar ölçeğindeki çalışmalara uygun olan magnetron saçtırma (MS) ve endüstriyel ölçekteki uygulamalara yönelik katodik ark buharlaştırma (KAB) yöntemleri uygulanmıştır. Üretilen kaplamaların karakterizasyonu X-ışınları kırınımı ve taramalı elektron mikroskobu gibi yöntemlerle gerçekleştirilmiş, sertlik ve kırılma tokluğu değerleri ise nanosertlik ölçümleri ile tespit edilmiştir. Ayrıca mikrokiriş eğme yöntemini baz alan yeni nesil mikrokırılma ölçümleri de gerçekleştirilerek kırılma davranışı ile alakalı daha detaylı bilgiler elde edilmiştir. Son olarak delme deneyleri ve aşınma deneyleri aracılığıyla kaplamaların gerçek çalışma koşullarındaki performansı incelenmiştir. Özellikle W alaşım eklemeleri ile 10 katı aşan kırılma tokluğu artışı ve buna bağlı olarak ilgili kesici takımlarda önemli oranda ömür artışı sağladığı ortaya konmuştur. Dolayısıyla tez kapsamında gerçekleştirilen refrakter element eklemelerinin, yeni nesil yüksek performanslı kaplamaların geliştirilmesi için etkili bir yaklaşım olduğu kanıtlanmıştır. Gelecekteki endüstriyel ölçekteki kaplama parametrelerin optimizasyonu çalışmaları aracılığıyla, bu yeni nesil kaplamaların yaygın olarak kullanılması mümkün hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
Improving the machining performance of cutting tools is critical for increasing product quality and decreasing production cost and time. For this purpose, hard coatings on cutting tools are widely utilized in the industry. These hard coatings increase the lifetime of cutting tools by improving their wear resistance and allow higher cutting speeds. One of the primary drawbacks of these hard coatings is their brittle nature, which occasionally results in premature failure. This thesis investigated a solution to this problem through the development of new generation hard coatings. For this purpose, W and Mo alloying additions were made to conventional coating compositions such as AlTiN and AlCrN, based on the predictions of density functional theory calculations (DFT). The thesis study considered two different coating methods: magnetron sputtering (MS), suitable for lab-scale studies, and cathodic arc evaporation (CAE), suitable for industrial purposes. X-ray Diffraction, Scanning Electron Microscopy, and Energy Dispersive X-ray Spectroscopy characterized the coatings and nanoindentation measurements provided the hardness and fracture toughness values. In addition, new generation fracture toughness measurements based on microcantilever bending tests were employed for more accurate quantification of the fracture behavior. Lastly, selected coatings were subjected to drilling and ball-on disc tests to clarify their performance in actual working conditions. The results show that especially W additions provide at least an order of magnitude increase in fracture toughness combined with dramatic increases in tool lifetime. Therefore, the thesis results demonstrated an effective route to the development of new high-performance coatings for wear resistance applications. Future studies on optimizing the process parameters for cathodic arc evaporation will enable the wider utilization of the developed coatings in industry.