Kompoze gübrelere ilave edilen farklı çinko kaynaklarının etkinliklerinin belirlenmesi
Determination of the efficiency of different zinc sources added to compound fertilizers
  1. Tez No: 688205
  2. Yazar: MOHAMMED SABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HARMANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Çinko (Zn) katkılı kompoze gübreler ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılmasına rağmen bu gübrelerin kullanıldığı alanlarda yetişen bitkilerde Zn noksanlıklarının görülmesi bu gübrelere ilave edilen Zn'nun yarayışlı olup olmadığı sorusunu akla getirmektedir. Bu amaçla Zn noksan bir toprakta sera koşullarında yetiştirilen makarnalık buğdayın gelişimi ve çinko alımı üzerine Zn katkılı kompoze gübreler ve Zn katkısız kompoze gübreye ilave edilen farklı Zn formlarının (Zn-EDTA, ZnSO4.7H2O, ZnO ) etkileri araştırılmıştır. Zn uygulaması ile yeşil aksam kuru madde veriminde %1-20, tane veriminde ise %8-96 arasında değişen oranlarda artışlar belirlenmiştir. Zn uygulaması makarnalık buğdayın yeşil aksam ve tane Zn konsantrasyonu ve alımınıda önemli derecede artırmıştır. Bu artışlar üzerine Zn formlarının önemli olduğu ve önem sırasına göre Zn-EDTA > ZnSO4.7H2O > ZnO şeklinde sıralandıkları görülmüştür. Zn katkılı kompoze gübrelerin ise makarnalık buğdayın verim, Zn konsantrasyonu ve alımı üzerine etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında elde edilen sonuçlar, daha önce gerçekleştirilen sınırlı sayıdaki çalışmaların sonuçlarını destekleyici biçimde bitkilerin Zn katkılı kompoze gübrelerdeki Zn'dan yararlanamadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Zinc (Zn) containing compound fertilizers are widely used in Turkey. However, the presence of Zn deficiencies in plants grown in the areas where these fertilizers are used raises the question of whether Zn added to these fertilizers is accessible by crops or not. For this purpose, the effects of Zinc containing compound fertilizers (market fertilizers) and different Zn forms (Zn-EDTA, ZnSO4.7H2O, ZnO) added to Zn free compound fertilizers on the development and zinc uptake of durum wheat grown under greenhouse conditions in a Zn-deficient soil were investigated. With Zn application, increases in shoot dry matter yield of 1-20% and grain yield between 8-96% were obtained. Zn application significantly increased the shoot and grain Zn concentration and uptake of durum wheat. Statistically significant differences were obtained between the different sources of zinc in the order of Zn-EDTA > ZnSO4.7H2O > ZnO. It was determined that Zn-containing compound fertilizers (market fertilizers) containing Zn in different forms (ZnSO4 and ZnO) had no effect on yield, Zn concentration and uptake of durum wheat. The results obtained in the study, supported by a limited number of previous studies, show that plants cannot benefit from Zn in Zn-containing compound fertilizers used in the study.