Yuvarlak çekirdeksiz üzüm bağlarında farklı derinlik ve mesafelerde uygulanan kompoze gübrenin beslenme üzerine etkisi
  1. Tez No: 27849
  2. Yazar: NEJAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ZEKİ ATALAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Farklı bünyeli topraklar üzerinde tesis edilmiş biri yerli, diğer üçü aşılı toplam 4 Çekirdeksiz Üzüm çeşidi ba ğında 2 ayrı derinlik (15-20 cm ve 30-35 cm) ve omcadan 3 farklı uzaklığa (60, 90 ve 120 cm) olacak şekilde uygulanan kompoze gübrenin etkileri araştırılmış, sonuçta: Kompoze gübrenin 15-20 cm veya 30-35 cm derine uygulan ması arasında önemli bir etkinliği bulunmamış, fakat mesafe yönünden: geniş dikilmiş (3.0 X 3.0 m) ve tmlı bünyeye sahip bağlarda 120 cm uzağa, daha dar dikilmiş (2.5 X 3.0 m) ve tmlı bünyeye sahip bağlarda 90 ila 120 cm uzağa ve 2.0 X 3.0 metre dikim aralık mesafeli ve kumlu killi t inli bünyeye sa hip bağlarda ise 60 ila 90 cm uzağa uygulaması ile bağların makro besin maddelerinden en yüksek düzeyde faydalanabildiği saptanmıştır. ABSTRACT The effects of composite fertilizer (15:15:15) which was applicated as 2 depth (15-20 cm and 30-35 cm) and 3 different distance from vine (60, 90, 120 cm) on 4 Seedless vineyards estabilished on different texture soils were investigated. One of them was own rooted and 3 others were grafted. As a result: It was found that the effect of composite fertilizer applicated to depth of 15-20 cm or 30-35 cm was not important but it was found that the composite fertilizer should be applicate; to 120 cm far from vine for planted widely (3.0 X