Uzaktan algılama yöntemi ile Büyük Menderes deltası kıyı jeomorfolojisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 68822
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ALTINBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET UZAKTAN ALGILAMA YÖNTEMİ İLE BÜYÜK MENDERES DELTASI KIYI JEOMORFOLOJİSİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA TÜRK,Tevfik Yüksek Lisans Tezi, Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ünal ALTINBAŞ Aralık 1997, 90 sayfa Yapılan bu araştırma ile uzaktan algılama tekniği kullanılarak Büyük Menderes Deltası kıyı alanında yörenin jeomorfolojisi ve kıyı bandı belirlenmiştir. Uydu görüntüleri ve hava fotoğrafları yorumlanarak alanının oluşumu, kıyı alanından alman örneklerde yapılan fiziksel ve kimyasal analizler ile de kumulların özellikleri saptanmıştır. Araştırma alanında, kıyı kordonu üzerinde konumlanan sahil kumulları, bu oluşumun arkasında yer alan bir lagün sistemi ve karasallaşmış bir alan modeli belirlenmiştir. Sahil kumulları üzerinde, denizin sürekli etki alanı içerisinde bulunan ve bitki örtüsü içermeyen alanlar aktif kumsallar olarak tanımlanırken, denizin başat etkisinin görülmediği ve fakat araziye uyum sağlayan yoğun tuzcul bitkilerh\yaşam bulduğu alanlar ise durağan kumullar olarak belirtendiler. Yöredeki kıyı kumulları üzerinde herhangi bir toprak oluşumu saptanamadığından, araştırma alanındaki aktif kumsal ve durağan kumullar jeolojik oluşumlu sedimentler olarak belirlendiler. Ayrıca lagün sistemi içerisinde su altında kalan yerlerde yüzeysel olarak saptanan, günümüzde yükselmeye devam eden ve ileride karasal bir alan olarak görülebilecek su altı düzlükleri uzaktan algılama tekniği ile saptandı.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT TÜRK,Tevfik MSc in Soil Department of Agricultural Faculty Supervisor: Prof. Dr. Ünal ALTINBAŞ December, 1997, 90 pages This research was planned to investigate shore bank and geomorphologic properties of the Büyük Menderes Delta by remote sensing technique. Aerial photos and satellite images used for detecting of formation of the research area whereas chemical and physical analysis of samples from searight were done to carry out properties of sand dunes. A landscape model was delineated with sand dunes located shore line, a lagoonary system where take a placed behind of them and some lands which were formatted recently. The area on the sand, under the sea action and without any vegetation was described as active beaches whereas the area did not under the sea action but covered halophyte plants which they can live in the condition was identified as stabile dunes. Active beaches and stabile dunes were detected as geological formatted sediments because they have no pedogenesis process. Recent deposits areas which are under the shallow sea water now, but expectation is became land in the future were delineated by remote sensing technique