Zeytinde bazı bitki büyüme düzenleyicileri ve yaprak gübrelerinin mahsul miktarı ve kalitesine etkileri üzerinde bir araştırma
A research on the effects of some growth regula tors and leaf fertilizers to the olive yield and quality
- Tez No: 68823
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR MENDİLCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET ZEYTİNDE BAZI BİTKİ BÜYÜME DÜZENLEYİCİLERİ VE YAPRAK GÜBRELERİNİN MAHSUL MİKTARI VE KALİTESİNE ETKİLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA ÖZİLBEY, Nejat Doktora Tezi, Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof.Dr.Kadir MENDÎLCİOĞLU Aralık, 1997.lö.Sayfa Bu çalışma, 1994-1995 yıllarında Zeytincilik Arastana Enstitüsü'nde, Maxicrop, Crop Plus, GH Drip ve Fetrilon Combi2 gibi bitki büyüme düzenleyici ve yaprak gübrelerinin zeylinde kullanım olanaklarını araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada Memecik zeytin çeşidinde bol ve az ürün yıllarında uygulanan preparatların değişik dozları vejetasyon dönemi içinde kullanılarak zeytinde verim ve kaliteye yaptığı etkiler saptanmıştır. Değişik vejetasyon dönemlerinde alman yaprak ve meyve örneklerinde yapılan analizler sonucunda yaprak ve meyvelerin makro ve mikro element içerikleri belirlenerek değişimleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ÖZİLBEY, Nejat PhD Thesis, Department of Horticultural Science Supervisor : Prof.Dr.Kadir MENDİLCİO?LU December, 1997l23.Pages This study was realized at Olive Research Institute for searching the possibilites of use of some plant regulator and leaf fertilizers such as Maxicrop, Crop Plus, GH Drip and Fetrilon Combi2, in olive in 1994 and 1995. Different doses of the preparats were tested in“on”and "off' years in Memecik cultivar and their effects on yield and quality were determined. The contents of macro and micro elements were determined according to the analysis results of Leaf and fruit samples taken in different vegetation periods.