KÜMİ FRS ile MSUGT/VUK uygulamaları arasındaki farklılıklar ve bir uygulama
Differences in practice between FRS for SMIs and Tax Procedure Law/GCASI and an application
- Tez No: 688227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Yasal olarak Türkiye'de uygulanmakta olan VUK/MSUGT yaklaşımı ulusal ölçekli bir muhasebe anlayışıdır ve vergi tahakkuku üzerine kurgulanmıştır. Ancak bu anlayış finansal tablo kullanıcıları için gerçeğe ve ihtiyaca uygun bilgi sunmamaktadır. Bağımsız denetime tabi olan işletmeler, geniş kullanıcı kitlesine yönelik raporlama yaparken ihtiyaç duydukları düzenlemeleri UFRS, TFRS, BOBİ FRS uygulamalarıyla karşılamaktadır. Ancak yeni kurulmuş, günümüzde sayıları giderek artmakta olan start-up veya küçük işletmelerin bu ortak dile uyum sağlaması açısından genel bir çerçeve bulunmamaktadır. Kamu Gözetimi Kurumu bu genel çerçeveyi oluşturmak için Avrupa Birliği'nin yayınladığı yönergeleri incelemiş ve bu incelemelerin sonucunda, 2019 yılında KÜMİ FRS taslak raporunu kamuoyunun görüşlerine sunmuştur. KÜMİ FRS, küçük ve mikro işletmelerin dünya ile entegre olması, ülkemize yabancı yatırımcıların yönlenmesi, start-up işletmelerin yatırımcı bulması açısından oldukça önemlidir ve 2022 yılından itibaren uygulanmaya başlanacaktır. Bu çalışmanın amacı, KÜMİ FRS uygulamaları ile MSUGT/VUK uygulamaları arasındaki farkları uygulama ağırlıklı biçimde ele alarak; KÜMİ FRS'ye göre raporlama yapacak olan işletmelerin yararlanabileceği bir kaynak olmasıdır. Bu doğrultuda, KÜMİ FRS'nin teorik altyapısı detaylı olarak anlatılmış, KÜMİ FRS ve MSUGT/VUK yaklaşımının uygulamadaki farklılıkları gösterilmeye çalışılmış ve son olarak bu uygulama farklılıklarının rasyo analizi ile karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, the existing legally mandatory GCASI / TPL approach is based on the basis of taxation. The essence of this approach is based on preventing tax evasion and subjecting all taxed businesses to common rules. However, this approach is not enough for businesses that want to report to a wide audience of users. Businesses that are subject to independent audit have been meeting these common language requirements since the past with IFRS applications. However, there was no general framework for newly established start-ups or small businesses, whose numbers are growing today, to adapt to this common language. The Public Oversight Authority (public oversight accounting and auditing standards authority) examined the European Union's guidelines to create this general framework, and as a result of these reviews, in 2019, the FRS for SMIs submitted its draft report to the public. FRS for SMIs is very important in terms of integrating small businesses with the world, directing foreign investors to our country and starting-up businesses to find investors and will start to be implemented starting from 2022. This study aims to be a resource that businesses that will report according to FRS for SMIs can benefit from, mainly addressing the difference between FRS for SMIs applications and MSUGT/ TPL applications. For this purpose, the theoretical infrastructure of FRS for SMIs was explained in detail, its differences with MSUGT \ TPL were explained; the differences between FRS for SMIs and GCASI/ TPL the approach were tried to be shown in practice; finally, these differences in the practice were compared with ratio analysis.