Muhasebe kültürünün hile üzerinde etkisi
The effect of accounting culture on fraud
- Tez No: 688248
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH ATAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Ülkelerin gerek tarihi gerekse kültürden kaynaklanan kendilerine özgü sosyal yapıları vardır. Bilindiği üzere muhasebe, hem sosyal hem de teknik yönü olan bir bilim dalıdır. Muhasebenin sosyal bilim olması dolayısıyla kültür, toplumları birçok açıdan etkilediği gibi muhasebe sistemlerini ve uygulamalarını da etkilemektedir. Bir ülkede uygulanan muhasebe sistemi; muhasebe uygulamalarının, standartların, yasal düzenlemelerin, meslek örgütleri ile ülkenin yasal ve politik unsurları tarafından şekillenmektedir. Kuşkusuz bir ülkenin kültürel yapısı bu unsurların üzerinde güçlü etkiye sahip olmaktadır. Bu çalışma Hofstede tarafından ortaya konulan kültür sınıflandırmasından hareketle, Türkiye ve ABD arasındaki kültürel farklılıkları ortaya koymayı ve muhasebe kültürünün hile üzerindeki etkisini incelenmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın sonucunda; kültürel farklılıkların hile ve yolsuzluk üzerinde oldukça etkili olduğu, aynı zamanda muhasebe meslek mensuplarının karar verme eylemlerini farklılaştırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Countries have their own social structures due to history and culture. Accounting as it is known, is a science that has both social and technical aspects. As a result of social science, culture affects societies in many ways, it also affects accounting systems and practices. The accounting system implemented in a country is shaped by accounting practices, standards, legal regulations, trade organizations and the legal and political elements of the country. There is no doubt that the cultural structure of a country has a strong influence on these elements. This study aims to reveal cultural differences between Turkey and the United States and to examine the effect of accounting culture on fraud, based on the cultural classification introduced by Hofstede. As a result of the study; it has been observed that cultural differences have a great influence on fraud and corruption, while at the same time differentiating the decision-making actions of accounting professionals.