Çağdaş müzecilikte teşhir ve mekân
Display and place relations in modern museum
  1. Tez No: 688247
  2. Yazar: ÇİĞDEM DEMİROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnsanlığın misyonlarından biri olarak düşünülmesi gereken“kuşaktan kuşağa aktarım”olgusu, müzelerin ortaya çıkmasında etken bir rol oynamaktadır. Müze nedir? Müzeler; içerisinde eserlerin konulduğu birkaç vitrinden mi ibarettir? Gelecek kuşaklara bu aktarım nasıl verimli bir şekilde yapılabilir sorularının cevabını da“Çağdaş Müzecilik”kavramı vermektedir. Her müzenin bir hikâyesi vardır. Bir müze ilk kurgu aşamasındayken öncelikle bu hikâyenin ortaya çıkarılması gerekir. Bu hikâye; ziyaretçiyi, sıkıcı, rutin müze gezisinden çıkarıp, ziyaretçinin o müzenin hikâyesinin içerisine girmesini,“öz”ünü almasını sağlamaktadır. İşte tam bu esnada işin içine çağdaş müzecilik kavramı girmektedir ki bu kavram müzelere özgünlük, anlaşılabilirlik, erişilebilirlik katmaktadır. Hikâye ile birlikte mekân ve tasarım kavramları işin içine girmektedir. Mekân ve tasarım ile birlikte, hikâye birleştiğinde kuşaktan kuşağa aktarım konusunda başarılı olunacağı gibi, müzeleri artık sıkıcı mekânlar kategorisinden de çıkarmak mümkün olacaktır. Çağdaş müzecilik kavramında sadece vitrinlere yer verilmemektedir. Vitrinler ile birlikte, vitrinlerin içindeki nesneler ile paralel birçok unsur müzeler içerisinde yer almaktadır. Bunların arasında interaktif uygulamalar, grafik uygulamaları, diaromalar, maketler, realistik silikon heykeller ile yapılan canlandırmalar, ses sistemleri, günümüz bilgisayar teknolojisinin sunduğu hemen hemen tüm imkânlar sayesinde günümüz müzeciliğine yeni bir soluk getirilmeye çalışılmaktadır. Çağdaş müzecilikte teşhir ve mekân konulu bu tezde yukarıda anılan unsurların nasıl ve ne şekilde olması gerektiğini tarif ederek, yapılacak bu işlerin güvenlik boyutunun da sorgulanarak, engelli ziyaretçiler de dâhil olmak üzere toplumun her kesimine hitap edebilecek bir müzenin nasıl olması gerektiği anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the human's missions is the phenomenon of transfer from generations to generations which has the biggest role for creation of museums. What is a Museum? Is a museum only a place where you store the objects inside a few showcases? Modern museology gives answers to how the phenomenon of transfer can be done more effectively. Every museum has a story. The story of the museum should be discovered at the beginning of the editing process. The story should take off the visitors from ordinary museum visit experience and should be able to involve the visitors in the story to make them understand the“fundamental”. In this context the museology involves a process which makes the museum unique, understandable, accessible. Alongside the story, display and place concept is involved in the process. Design of the place and story make the phenomenon of transfer more successful as well as the museum's classical and ordinary practice will be changed. In modern museology, the showcases are not stand- alone. Alongside of the showcases, there are many actors parallel to the displayed object in a museum. Among them interactive practice, graphical practice, animating or models, realistic silicone sculpture, sound systems and many other factors that technology ıs providing can be counted inside the new approach of museology. The master thesis will try to explain how the practice of display and place relations in museums is able to address all parts of the society. The study also will take into account the security dimension of the museums while the new approach will be applied.