Sağlık inanç model temelli eğitim ve motivasyonel görüşmenin annelerin HPV aşısına ilişkin bilgi, inanç ve tutumlarına etkisi
The effect of health belief model based education and motivational interviewing on mothers' knowledge, belief and attitudes towards HPV vaccine
  1. Tez No: 688251
  2. Yazar: YASEMİN ATEŞEYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP GÜNGÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sağlık İnanç Modeli (SİM) çerçevesinde yapılan eğitim ve motivasyonel görüşmeler ile annelerin Human Papilloma Virüs (HPV) aşılanmasına yönelik bilgi, inanç ve tutumlarını arttırmayı amaçlayan çalışma; ön-ara-son test randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, lisede okuyan kız öğrencisi olan (31 deney, 32 kontrol) 63 anne oluşturmuştur. Araştırmada veriler,“Demografik ve Tanımlayıcı Özellikler Bilgi Formu”,“HPV ve Aşılanmasına İlişkin Sağlık İnanç Modeli Ölçeği (HBMS-HPVV)”ve“HPV Bilgi Ölçeği (HPV-BÖ)”ile toplanmıştır. Deney grubundaki annelere 3 kez SİM temelli motivasyonel görüşme yapılmış ve ikinci telefon görüşmesi öncesi eğitim broşürü verilmiştir. Her iki gruba ön-test dahil toplam 4 ölçüm yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aiming to increase mothers' knowledge, beliefs and attitudes towards Human Papilloma Virus (HPV) vaccination through training and motivational interviews conducted within the framework of the Health Belief Model (HBM); pre-intermediate-post test was conducted as a randomized controlled experiment. The sample of the study consisted of 63 mothers (31 experimental, 32 control) who had a high school daughter. In the research, the data were collected with the“Demographic and Descriptive Characteristics Information Form”,“Health Belief Model Scale for Human Papilloma Virus and its Vaccination (HBMS-HPVV)”and“Human Papilloma Virus Knowledge Scale (HPV-BÖ)”. HBM-based motivational interviews were made by phone three times to the mothers in the experimental group and a training brochure was given before the second telephone interview. A total of 4 measurements were made in both groups, including the pre-test.