Kırsal ve kentsel bölgedeki ilkokul öğrencilerinde annenin beslenme bilgi düzeyi ile çocukların beslenme durumu ve diyet kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between mothers' nutrition knowledge level and children's nutritional status and diet quality in primary school students in rural and urban areas
  1. Tez No: 688274
  2. Yazar: EZGİ SİNEM DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma Ekim 2020 – Nisan 2021 tarihleri arasında kentsel bölgede bulunan Kahramanmaraş İsmail Kurtul İlkokulu ile kırsal bölgede bulunan Kahramanmaraş Türkoğlu Sultan Alparslan İlkokulu'nda öğrenim gören çocuklar ve anneleri üzerinde annenin beslenme bilgi düzeyi ile çocukların beslenme durumu ve diyet kalitesi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya toplam 200 öğrenci (Kırsal: 100; Kentsel: 100; Kız:%55,0; Erkek:%45,0) ve anneleri dahil edilmiştir. Çocukların demografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, 24 saatlik besin tüketimleri ve Akdeniz Diyetine Uyum İndeksi (KIDMED) puanı ile annelerin demografik özellikleri ve Yetişkinler için Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBİD) puanı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the relationship between mothers' nutritional knowledge level, nutritional status and diet quality of children and their mothers studying at Kahramanmaraş İsmail Kurtul Primary School in the urban area and Kahramanmaraş Türkoğlu Sultan Alparslan Primary School in the rural area between October 2020 and April 2021. A total of 200 students (Rural: 100, Urban: 100; Girls: 55.0%; Boys: 45.0%) and their mothers were included in the study. The demographic characteristics of the children, their eating habits, their 24-hour dietary intake and the Mediterranean Diet Adaptation Index (KIDMED) score, as well as the demographic characteristics of the mothers and the Nutrition Knowledge Level for Adults Scale (NKLAS) score were determined. Height, body weight and body mass index (BMI) values of children aged 8 years were higher than those of boys living in urban areas (130.5±6.7 cm, 31.4±6.1 kg, 18.3±2.0 kg/m2, respectively).