The effect of selenium on the morphological changes in the hippocampus and cerebral cortex of scopolamine induced alzheimer's type dementia rat model by histological analysis
Selenyumun scopolaminle oluşturulan alzheimer tipi demans sıçan modelinde hipokampüs ve serebral korteksdeki morfolojik değişiklikler üzerine etkisinin histolojik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 688275
  2. Yazar: DİLARA BABAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV CUMBUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Alzheimer hastalığı dünya çapında en çok görülen ciddi bir hafıza kaybına neden olan nörodejeneratif hastalıklardan biridir. Beyindeki hipokampüs ve serebral korteks bölgelerinde amiloid plak ve nörofibrillar düğüm oluşumları devamlı bir nöron kaybına yol açar. Son yıllarda birçok çalışmada selenyum maddesinin Alzheimer hastalığının patolojisine karşı umut verici etkileri olabileceği öne sürülmektedir. Selenyum, görevi hücreleri oksidatif hasardan korumak olan katalitik enzimlerin aktif bölgelerine bağlanır. Bu çalışmada ise skopolaminle indüklenen Alzheimer sıçan modelinde selenyumun hipokampüs ve serebral korteksteki morfolojik değişiklikleri histolojik analizler ile incelemeyi amaçladık ve hipotezimiz selenyumun bu modelde koruyucu etkisi olucağıdır. Lokomotor aktivite testi ile scopolamine maddesinin Alzheimer benzeri bir lokomotor hareket kaybına neden olduğu sonucu gözlemlenmiş olup, selenyum maddesinin ise bu hareketlerde az da olsa iyileşmeye sebep olduğu anlaşılmıştır. Hematoksilen eosin,cresyl violet ve silver boyamaları patolojik bulguları gözlemlemek için kullanılmış olup, beklendiği şekilde selenyum tedavi grubunda scopolamine Alzheimer modeli grubuna göre daha az patolojik bulgu gözlemlenmiştir. iNOS Amyloid-Beta immunohistokimya boyamasında H-score hesaplanmış olup, scopolamine ve kontrol grubu sonuçları arasında belirgin bir farklılık vardır. Amyloid-Beta immunohistokimya boyaması ile ise scopolamine grubunda yoğun, test grubunda ise seyrek amyloid plak oluşumu bulgulanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
Alzheimer's Disease (AD) is one of the neurodegenerative diseases with significant memory loss and it is very common worldwide. Amyloid plaques and neurofibrillary tangles which are important hallmarks of the disease result in progressive neuronal loss in hippocampus and cerebral cortex regions in the brain. In recent years, various studies demonstrates that selenium is one of the important compounds that can be promising effects on AD pathology. Selenium affiliates the active sites of catalytic enzymes which are responsible for the protection of cells from oxidative damage. In this study, the effect of selenium on the hippocampus and cerebral cortex was evaluated in scopolamine-induced Alzheimer's rat model to examine morphological changes. It is hypothesis that selenium has a protective effect in this model.It was observed that the scopolamine substance caused a loss of locomotor movement like Alzheimer's, and it was understood that the selenium substance caused a slight improvement in these movements. Hematoxylin, eosin, cresyl violet and silver staining were used to observe pathological findings, and as expected, less pathological findings were observed in the selenium treatment group compared to the scopolamine group. H-Scores were calculated in iNOS, Amyloid-Beta immunohistochemistry staining, and there are significant differences between the results of the scopolamine and control groups (p0.05) were observed between the groups whose H-Scores were calculated because of VEGF immunohistochemistry staining.