BIM transition process in the turkish architecture, engineering, and construction (AEC) industry
Türk mimarlık, mühendislik ve inşaat endüstrisinde BIM'e geçiş süreci
  1. Tez No: 688317
  2. Yazar: CANKAT GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Teknoloji dünyada her geçen gün gelişmektedir. Her endüstri, inovasyonları ve teknolojik araçları kendi organizasyonları içine entegre ederek teknolojinin faydalarından yararlanmak istemektedir. Ancak, inşaat endüstrisi gibi bazı sektörler, çığır açan değişiklikler yapmak için fazla gelenekseldir. Dolayısıyla, Mimarlık, Mühendislik ve İnşaat (MMİ) endüstrisinde, iş süreçlerinin şeklini değiştirmek son derece zordur. Ancak, son 20 yıldan beri bu anlayış tam tersine değişmeye başlamıştır. Bu değişimin en önemli sebebi Yapı Bilgi Modellemesidir (YBM). Diğer ülkelerde olduğu gibi, Türk İnşaat endüstrisi de bu değişimi tecrübe etmeye başlamıştır. Fakat, bu değişim göründüğü kadar basit değildir. Bu tez'de, YBM'ye geçiş süreci MMİ firmaları açısından analiz edilmiştir. Bu tezin temel amacı, YBM geçiş sürecini belirlemek ve ardından mimarlık, mühendislik ve inşaat şirketleri perspektifinden etkili faktörleri belirlemektir. Bu amaca ulaşmak için kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Literatür incelemesinin sonucunda, önerilen bir YBM geçiş çerçevesi oluşturulmuş ve YBM geçiş süreci için 46 etkili faktör bulunmuştur. Çerçeve belirlendikten sonra, belirtilen etkili faktörler, 6 bileşene ayrılmıştır. Ardından, MMİ firmalarından sektör uzmanları ile çevrimiçi görüşmeler yapılarak bu faktörlerin önemi 1-5 Likert ölçeğinde belirlenmiştir. Son olarak, faktörlerin derecelendirmeleri MMİ firmalarına göre değerlendirilmiş ve bu bulgular karşılaştırma yapılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology is advancing day by day in the world. Each industry wants to reap the benefits of technology by integrating innovations and technological tools into its organizations. However, some sectors, like the Architecture, Engineering, and Construction (AEC) industry, are too conservative to make breakthrough changes. In the AEC industry, altering the way of work processes is tremendously difficult. Nevertheless, in the last two decades, this understanding started to change in the opposite way. The most significant reason for this alteration is Building Information Modeling (BIM). The Turkish AEC industry also began to experience this change, as the other countries did. In this thesis, the BIM transition process has been analyzed in terms of the AEC firms. The main objective of this thesis is to determine the BIM transition process and identified its effective determinants from the perspective of the AEC companies in Turkey. In order to achieve this goal, an extensive literature review has been conducted. Based on the literature review, a proposed BIM transition framework has been generated, and 46 effective factors for the BIM transition process have been determined. Once the framework has been determined, specified effective factors were categorized into 6 components. Then, online interviews were made with industry experts from the AEC companies in Turkey to determine the importance of these factors on a 1-5 Likert scale. Finally, the ratings of the factors were evaluated and discussed by comparing the results according to the AEC companies.