Klarnet ve saksafon'un caz ve klasik Batı müziğindeki yeri üzerine bir araştırma
A study of the clarinet and saxophone's place in jazz and classical western music
- Tez No: 688323
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GEORGE KOVZIRIDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Klarnet ve saksafon, yapım materyalleri farklı olmasına rağmen, üfleme tekniği ve parmak pozisyonlarının birbirlerine yakın olması sebebi ile akrabadırlar. Tarih sahnesine çıkmaları arasında klarnet daha eski olmak üzere, hemen hemen yüz yıl fark vardır. Bu fark, saksafonun klasik batı müziğindeki varlığının, klarnete nispeten daha az olmasıyla anlaşılabilir. Teknik anlamdaki yakınlıkları, bu iki çalgıyı birlikte araştırmaya değer kılmıştır. Bu araştırmada klarnet ve saksafonun caz ve klasik batı müziğindeki yeri incelenmiştir. Klasik batı müziği ve caz hakkında bilgiler verilmiş, klarnet ve saksafonun tarihçeleri ve türleri tanıtılmıştır. Günümüzde cazın simgesi olarak görülen saksafonun klasik batı müziğinde ve cazda, bütün müzik türlerinde solo çalgı olarak kullanılabilen klarnetin klasik batı müziğinde ve cazda nasıl kullanıldığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although the clarinet and saxophone production materials are different, they are related to the reason the blowing technique and finger positions are close together. There's almost a hundred years of difference between the fact that they're on the history stage, the clarinet is older. This difference can be understood by the fact that the saxophone's presence in classical western music is relatively less than the clarinet. Their proximity to the technical term has made these two instruments worth investigating together. In this study, clarinet and saxophone were examined in jazz and classical western music. The history and genres of clarinet and saxophone were presented with information about classical western music and jazz. The saxophone, seen today as a symbol of jazz, is described in classical western music and jazz, how the clarinet can be used as a solo instrument in all types of music, is used in classical western music and jazz.