Üflemeli çalgılar içerikli lisansüstü tezlerin incelenmesi
Examination of graduate theses in the field of wind instruments
- Tez No: 601536
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLDEN FİLİZ ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma; Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Tez Merkezi'nde bulunan üflemeli çalgılar içerikli tezlerin sınıflandırılarak ortaya konulması amacıyla yapılmış olup, nitel araştırma yöntem ve tekniklerinin kullanıldığı, durum belirlemeye yönelik betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Tez Merkezi'nde bulunan müzik ile ilgili tezler oluşturmaktadır. Örneklemini ise, batı müziği üflemeli çalgıları olan blok flüt, fagot, klarnet, korno, obua, saksafon, trompet, trombon, tuba, yan flüt ve Tük müziği üflemeli çalgıları olan çığırtma, kaval, mey, sipsi, tulum ve zurna ile ilgili 227 adet lisansüstü tez oluşturmaktadır. Araştırmada öncelikle müzik ve müziğe ait genel bilgiler verilmiştir. Ardından üflemeli çalgıların tarihsel süreç içerisinde günümüze kadar olan değişim ve gelişmelerine yer verilmiştir. Araştırmaya konu olan Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı Tez Merkezi'nde bulunan batı müziği üflemeli çalgıları blok flüt, fagot, klarnet, korno, obua, saksafon, trompet, trombon, tuba, yan flüt ve Tük müziği üflemeli çalgıları olan çığırtma, kaval, mey, ney, sipsi, tulum ve zurna hakkında yapısal ve teknik ile tarihçe bilgilerine yer verilmiştir. YÖK'te bulunan Türk ve batı müziği üflemeli çalgıları içerik bakımından araştırılmış, belirlenmiş olan problem cümlesi doğrultusunda alt problemlere cevaplar aranmıştır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak“doküman incelemesi”tekniği kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde ise“içerik analizi”tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda detaylı incelemeleri yapılmış olan 227 tez gruplara ayrılmıştır. Bu gruplar alt problemler olarak; çalgı türlerine, konularına, birimlere ve üniversitelere göre tablolar haline getirilmiş ve sonuçlara ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlar yorumlanmış olup; Türk müziği ve batı müziği üflemeli çalgılar alanlarında ortaya çıkan bulgular sonuçlar bölümünde karşılaştırma şeklinde ele alınmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre batı müziği üflemeli çalgıları ile ilgili daha çok araştırma yapılmış olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study to determine the situation, which qualitative research methods and techniques are used, which is made for the purpose of exhibiting the content of the classified theses of wind instruments in Thesis Center of the Council of Higher Education. The population of the research consists of theses on music and theses related to it in the Thesis Center of the Council of Higher Education. The sample consists of 227 postgraduate treatises related to block flute, fagot, clarinet, korno, oboe, saxophone, trumpet, trombone, tuba, side flute which are the instruments of Western woodwind and çığırtma, kaval, ney, sipsi, tulum and zurna which are the instruments of Turkish woodwind. First of all, the definition of music and music was explained and the changes and developments of the wind instruments in the historical process until today have been given. Structural and technical and historical information is given about the Western music wind instruments include flute, bassoon, clarinet, horn, oboe, saxophone, trumpet, trombone, tuba, flute and Turkish music includes çığırtma, kaval, mey, ney, sipsi, tulum and zurna. The woodwind of Turkish and Western music in terms of content have been researched, identified statement of the problem and sub-problems are intended to provide answers. In the research,“document review”technique has been used as data collection technique.“Content analysis”technique has been used in the analysis of data.According to the data obtained, 227 theses which are examined in detail were divided into groups.These groups as sub-problems; according to instrument types, subjects, units, universities have been converted into tables and conclusions have been reached.The results've been interpreted; The findings in the fields of Turkish music and western music wind instruments are discussed in the form of comparison in the results section. According to the findings obtained in the study, it has been concluded that more research has been done in the western music wind instruments and the researchers have turned towards the western music wind instruments more. Due to the lack of research in the field of Turkish music wind instruments, new researchers can be directed to the field of Turkish music wind instruments.