Özel eğitim öğretmenlerinin öğretmenlik performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of the teaching performance of special education teachers
- Tez No: 688322
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SAZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı özel eğitim öğretmenlerin öğretmenlik performans düzeylerini ve demografik değişkenlerin öğretmenlik performansı üzerinde etkisi olup olmadığını belirlemektir. Araştırma kapsamında Türkiye'nin 14 ilinde görev yapmakta olan 354 özel eğitim öğretmeninden veri toplanmıştır. Veriler, Demografik Bilgi Formu ve Öğretmen Performans Değerlendirme Ölçeği ile toplanmış, betimsel istatistik yöntemleri ile analiz edilmiştir. Öğretmen Performans Ölçeği'nden alınan en düşük puan 97, en yüksek puan 170 olarak belirlenmiş alınan puanların ortalaması 145,84, standart sapma 13,9 olarak bulunmuştur. Araştırmada; özel eğitim öğretmenlerinin öğretmenlik performans düzeyinin ortalamanın üzerinde olduğu, bunun yanı sıra öğretmenlik performansının; yaş, çalışılan yetersizlik grubu, Milli Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği hizmetiçi eğitimlere katılma durumu ve görev yapılan okullarda düzenlenen hizmetiçi eğitimlere katılım sayısına göre farklılık göstermediği fakat cinsiyet, hizmet süresi ve görev yapılan okullarda düzenlenen hizmetiçi eğitimlere katılma durumu gibi demografik özelliklerin öğretmenlik performansı üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu bulunmuştur. Sonuçlar, alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The essential purpose of this study is to determine the teaching performance level of special education teachers whether demographic variables have an effect on their teaching performance. Within the scope of this study, data were collected from 354 special education teachers who have worked in fourteen provinces in Turkey. To collect the data, Demographic Information Form and Teacher Performance Evaluation Scale were applied with teachers and also the data were analyzed with descriptive statistical methods. While the lowest score obtained from the teacher performance scale was determined as 97, the highest score was 170 and the mean score was 145,84 and the standart deviation was calculated as 13,9. In the research, it was found that teaching performance level of special education teachers were above the avarage. In addition, teaching performance did not differ according to age, disability group, participation in in-service trainin organized by the Ministry of National Education and the number of participation in in-service training organized at schools where teachers work. However demographic characteristics such as genderi period of service and perticipation in in-service training at schools were found to have a meaningful and significant effect on teaching performance. The results are discussed in the framework of the literature.