Bütünleştirmenin uygulanabilirliği ile ilgili sınıf öğretmenlerinin ve özel eğitim öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
Opinions of the primary school teachers and special education teachers on the applicability of inclusion
  1. Tez No: 688326
  2. Yazar: SAİD ÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YIKMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf ve özel eğitim öğretmenlerinin bütünleştirmenin uygulanabilirliği ile ilgili görüşlerini belirlemektir. Bu doğrultuda Kırıkkale İlindeki 20 farklı resmi okul ve eğitim kurumunda görev yapan 13 sınıf ve 13 özel eğitim öğretmeni ile görüşülmüştür. Görüşmeler 9-29 dakika arasında değişen sürelerde gerçekleşmiş ve ortalama görüşme süresi 16 dakika olarak kayıt edilmiştir. Araştırma nitel araştırma tasarımına göre tasarlanmış ve durum çalışması olarak desenlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları sınıf ve özel eğitim öğretmenleri olarak 2 grupta incelenmiştir. Araştırma verileri sayısal olarak frekans kullanılarak nicel olarak da sunulmuş ayrıca kesit sunma yöntemiyle de desteklenmiştir. Araştırma bulgularına göre sınıf ve özel eğitim öğretmenleri; özellikle paydaşların bilgi ve ilgilerindeki yetersizlikler, fiziki şartlardaki eksiklikler nedeniyle mevcut koşullarda Türkiye'de bütünleştirmenin uygulanamadığını, paydaşların konu hakkında eğitim almaları, okulların fiziki şartlarındaki eksikliklerin giderilmesi, bütünleştirme konusunda daha net adımlar atılması halinde zaman içerisinde uygulanabileceğini belirtmişlerdir. Türkiye'de bütünleştirme uygulamalarına yönelik yasal düzenlemelerin yeterli olmadığı, mevcut yasal düzenlemelerin tam anlamıyla uygulanmadığı ve bunlarla birlikte katılımcıların önemli bir bölümünün ise bütünleştirme uygulamalarına yönelik yasal düzenlemeler hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları, okulların fiziksel ve eğitsel uyarlamalar açısından oldukça yetersiz olduğu, destek eğitim hizmetlerinin ayrışmaya ve etiketlenmeye neden olduğu, bütünleştirme felsefesini yansıtmadığı, öğretmenlerin ve diğer paydaşların bütünleştirme uygulamalarına yönelik bilgilerinin yetersiz olduğu ve uygulanabilmesi durumunda bütünleştirme uygulamalarının bireylerin akademik ve sosyal açıdan gelişimlerini olumlu etkileyebileceği araştırmanın bulguları arasındadır. Son olarak bütünleştirmenin başarıya ulaşabilmesi için paydaşların bütünleştirme konusunda bilgilendirilmeleri ve ihtiyaç duydukları danışmanlık, eğitim, personel, araç-gereç vb. desteklerin sağlanması, fiziki düzenlemeler için bütçeden kaynak aktarılması, yasal düzenlemelerin geliştirilmesi ve takibinin yapılması, bunların dışında toplumun farkındalık düzeyinin artması ve paydaşlar arasında işbirliği ortamının oluşması gerektiği sınıf ve özel eğitim öğretmenlerinin önerileri arasındadır. ANAHTAR KELİMELER: Uygulanabilirlik, Bütünleştirme, Öğretmen, Görüş
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the opinions of primary school teachers and special education teachers about the applicability of inclusion. In this direction, 13 primary school teachers and 13 special education teachers working in 20 different public schools and educational institutions in Kırıkkale province were interviewed. The interviews took place between 9-29 minutes and the average interview time was recorded as 16 minutes. The research was designed according to the qualitative research design and was designed as a case study. The data obtained through semi-structured interviews were analyzed with descriptive analysis technique. The research findings were analyzed in 2 groups as primary school and special education teachers. The research data were also presented quantitatively using frequency and also supported by the section presentation method. According to the research findings, primary school and special education teachers; In particular, due to the lack of knowledge and interest of the stakeholders, deficiencies in physical conditions, inclusion is not implemented in Turkey, stakeholders are trained and informed about the subject, eliminating the deficiencies in the physical conditions of schools, taking clearer steps in inclusion can and should be implemented over time, In Turkey, the legal regulations for inclusion practices are not sufficient, the existing legal regulations are not fully implemented, a significant part of the participants do not have sufficient information about the legal regulations for the inclusion practices, and the schools are quite inadequate in terms of physical and educational adaptations. Support education services cause separation and labeling, do not reflect the inclusion philosophy, teachers and other stakeholders have insufficient knowledge of inclusion practices and if applied, inclusion practices can positively affect the academic and social development of individuals. Finally, for clusion iding the consultancy, training, personel they need. needle, tools, etc. It is among the suggestions of primary school and special education teachers to provide support, to transfer funds from the budget to make physical arrangements, to develop and follow up legal regulations, to make arrangements to increase the awareness of the society and to create an environment of cooperation between stakeholders. KEYWORDS: Applicability, Inclusion, Teacher, Opinion