Konut alanları ve alışveriş merkezlerindeki kent sokaklarının çağdaş tasarımları üzerinde bir araştırma
- Tez No: 22724
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ÖZTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi Nur ÇAĞLAR Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yüksel ÖZTAN 1992, Sayfa:175 jüri: Prof.Dr.Yüksel öztan Prof.Dr. Yalçın Memluk Doç. Dr. Can Kumbaracıbaşı Bu araştırmada“yaya oryantasyonlu sokak”tasarımında“bütünleştirme ilkesi”nin önemi konu alınmıştır. Sokakların toplumsal yaşama sahne olan kentsel açık alanlar olduğu görüşü benimsenerek, öncelikle“sokak”ve“toplum”tanımı yapılmıştır. Sokağın fiziksel, işlevsel ve sosyal özellikleriyle ilişkisi belirtilmiş ve sokak tasarımının“toplumsal yaşamın niteliği”üzerindeki güçlendirici etkisi ile sokağa kazandırdığı“anlam”tartışılmıştır. Sokaklarda otomobil ve yayaların çelişen isteklerinden kaynaklanan sorunlar fiziksel, işlevsel, çevresel ve sosyal düzeylerde tartışılmıştır. Yaya sokakları tasarım ilkelerine göre sınıflandırılmış ve tanımlanmış ve tasarımda dikkate alınması gereken hususlar üzerinde durulmuştur. Bütünleştirme ilkesinin uygulama modeli olarak“woonerf”ve“semi mail”1ar tanıtılmıştır. Ankara kentinden konut alanı ve alışveriş merkezi örnekleri seçilerek incelenmiş ve bu örneklerin çözümlenmemiş olan sorunları ortaya konmuştur.Araştırma sonuçlarından elde edilen bilgiler ışığında Ankara kenti için öneriler geliştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: yaya oryantasyonlu sokak, bütünleştirme ilkesi, sokak, toplum, toplumsal yaşamın niteliği, woonerf, semi mail
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD Thesis Nur ÇAĞLAR Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof.Dr.Yüksel ÖZTAN 1992, Page:175 Jury: Prof.Dr.Yüksel öztan Prof.Dr.Yalçın Memluk Assoc. Prof.Dr.Can Kumbaracıbaşı In this research the importance of“integration principle”in the design of“pedestrian oriented streets”is elaborated. A definition of“street”and“public”are given considering the streets as public open spaces in urban areas which embody public life. Its physical, functional, and social characteristics are given, and elaborated on the enhancing role of the design on the“quality of public life”and allow“meaning”to develop. Conflicts which occur over the use of the streets between the users are discussed on physical, environmental, functional, and social levels. Pedestrian streets are classified according to their design principles and definitions of different kinds of pedestrian streets are given. The main points which should be considered in the design of pedestrian streets are discussed.“Woonerf”and“semi malls”are introduced as application models of integration principle. It is concluded with what can be learned from the woonerf and semimall examples as an on going experience. Considering this conclusion some proposals are developed for some streets in the city of Ankara in relation to the data gathered from the research. KEY WORDS: pedestrian oriented streets, integration principle, street, public, quality of public life, woonerf, semi malls