Temel tepki öğretimiyle otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara sembolik oyun becerisinin kazandırılması
Giving symbolic game playing skills to children with autism spectrum disorder with pivotal response training
- Tez No: 688352
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÇİFCİ TEKİNARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, temel tepki öğretiminin OSB tanılı üç çocuğa sembolik oyun oynama becerisi edindirme üzerindeki etkililiğini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırma tek-denekli araştırma desenlerinden Katılımcılararası Yoklama Evreli Çoklu Yoklama Modeli ile desenlenmiştir. Öğretim süreci, uygulamaya hazırlık ve uygulama olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiş olup uygulamanın genelleme dışındaki bütün evreleri okul ortamında; genelleme evresi ise ev ortamında yapılmıştır. İlk aşamada öğretim sürecinde kullanılacak oyunları belirlemek amacıyla tercih değerlendirmesi yapılmış; ikinci aşamada ise araştırma deseninin gerektirdiği gibi başlama düzeyi, öğretim, toplu yoklama ve genelleme evreleri düzenlenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular incelendiğinde; temel tepki öğretiminin OSB tanılı çocuklara sembolik oyun oynama becerisini edindirmede etkili olduğu, katılımcıların bu beceriyi yeni ortama genelleyebildiği ve araştırmanın sosyal geçerliğinin yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to the state the effecticness of pivotal response training on making ASD three child gain symbolic play skills. In accordance with this purpose, the research has been Multiple Probe Model with Probe Conditions Across Subject Model which is one of the single subject research models. Teaching process has taken place on two phareses with one of them preparation for application and the other one application itself. All of the phases of the application other than generalization phase has taken place at school but only generalization phase has been done at home. In the first phase evaluation of prefence has been done in order to determine the play to be used in teaching process. In the second phase, beginnig level, instruction, communal enquiry and generalization phases have been regulated as required by the research model. As analyzing the findings of the research, it has been concluded that pivotal response training has been effective on making ASD children gain symbolic play skills and the participiants can generalize this new skill to new environment and the social validity of the research is high.