Toprak altı damla sulama yöntemi ile sulanan serin ve sıcak iklim çimlerinde su kısıtı
Deficit irrigation of cool and warm season turfgrass varieties under sub-drip irrigation method
  1. Tez No: 688357
  2. Yazar: CANSU ERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLHALİM ORTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, toprak altı damla sulama yöntemi ile sulanan serin ve sıcak iklim çim türlerinin kısıtlı sulama koşullarında bitkinin gelişim ve kalitesi üzerine olan etkilerini belirlenmek amacıyla, Tekirdağ-İstanbul il sınırında Gümüşyaka Mahallesi'nde yer alan Silivri Belediyesi'ne ait Tarımsal Üretim ve Araştırma Merkezi (TÜRAM) deneme alanında, 2020 yılı yaz döneminde yürütülmüştür. Araştırmada, iki ayrı çim türü için (K: Serin iklim çim türleri karışımı ve B: Sıcak iklim çimi) üç farklı sulama düzeyi (S1:Tam sulama, S2:1/3 kısıt, S3:2/3 kısıt) tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde, üç tekrarlı olarak denenmiştir. Deneme süresince serin iklim çimlerine 28 sulama yapılmış ve bu süre içerisinde S1 konusuna toplam 559,9 mm, S2 konusuna 377,9 mm, S3 konusuna 196,5 mm sulama suyu uygulanmıştır. Sıcak iklim çimine (Bermudagrass) ise sezon boyunca 23 sulama yapılmış ve deneme süresince S1 konusuna 464,8 mm, S2 konusuna 316,0 mm, S3 konusuna 167,7 mm sulama suyu uygulanmıştır. Uygulanan sulama sayıları ve toplam sulama suyu miktarları açısından karşılaştırıldığında, sıcak iklim çimine daha az sayıda sulama ile ortalama %16 daha az sulama suyu uygulandığı belirlenmiştir. Toplam bitki su tüketimleri serin iklim çim karışımında,771,2 mm ile 413,9 mm, günlük bitki su tüketimleri 5,8 mm/gün ile 3,1 mm/gün, sıcak iklim çiminde ise aynı değerler 575,4 mm ile 451,0 mm, ve 4,3 mm/gün ile 3,4 mm/gün arasında değişmiştir. Deneme süresince su kısıtının yapılmadığı S1 konularında elde edilen bitki su tüketimi değerleri serin iklim çim karışımında, sıcak iklim çimine göre %34 daha fazla olduğu gözlenmiştir. Deneme konularına göre hesaplanan bitki su stres indeksi (CWSI) değerlerinin ortalaması, serin iklim çimlerinde 0,10-0,35, sıcak iklim çiminde ise 0,10-0,26 arasında değişmiş, sulama öncesindeki ortalama CWSI değerleri ise serin iklim çimlerinde 0,12-0,49, sıcak iklim çiminde ise 0,13-0,38 olarak bulunmuştur. Çim türlerinde farklı kısıt düzeylerinin yoğunluk, renk, kalite vb. özelliklerinde yarattığı etkiler dikkate alındığında en yüksek değerlerin S1 konularında elde edildiği ancak 1/3 su kısıtı uygulanan S2 konularınında tatmin edici sonuçlar yarattığı belirlenmiş bu nedenle %33'lük bir su tasarrufu sağlayan S2 konusu önerilmiştir. Serin iklim çim karışımı için su tüketimi tahmininde referens bitki su tüketimi eşitliklerinin kullanılması durumunda en iyi tahmin eşitliğinin Blaney Criddle yöntemi (B-C), sıcak iklim çim türü için Penman Monteith yöntemi (P-M) olduğu saptanmış ve bu yöntemlere ilişkin bitki katsayısı eğrileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of deficit irrigation applications at different levels on the cool-season and warm-season turfgrass species irrigated by subsurface drip irrigation. Field experiments were conducted in the Agricultural Production and Research Center (TURAM) of Silivri Municipality in Gümüşyaka District located between the boundaries of Tekirdağ and Istanbul-TURKEY, at growing season 2020. In this research, two different turfgrass types (K: Cool season turfgrass and B:Warm season turfgrass), at three different irrigation threshold (S1: Full irrigation, S2: 1/3 deficiency, S3: 2/3 deficiency) were examined in split-plots in randomized blocks design with three replications. During the experimental season 28 times and 23 times irrigation were applied for cool and warm season turf varieties, respectively. Irrigation water applied for cool season turfgrass types in different irrigation strategies varied between 559,9 mm - 196,5 mm, seasonal evapotranspiration values varied between 771,2 mm - 4 13,9 mm, and daily evapotranspiration values varied between 5,8 mm/day - 3,1 mm/day. As for warm-season turfgrass types the same values varied between 464,8 mm - 167,7 mm; 575,4 mm - 451,0 mm, and 4,3 mm/day - 3,4 mm/day, respectively. In the 5-months period (May-June-July, August and September) the amount of seasonal irrigation water were 16% less in the warm season turfgrass than that of cool season turfgrass. When seasonal actual evapotranspiration values were compared, it was observed that it was 34% more in cool-season turfgrass than in warm-season turfgrass. Average CWSI values calculated for different irrigation treatments were 0,10-0,35 for cool-season turf, 0,10-0,26 for warm-season turf besides, average CWSI values before irrigation application were 0,12-0,49 for cool-season turf, 0,13-0,38 for warm-season turf. Changes in the vegetation height, fresh yield, dry yield, plant density, color, and quality properties were monitored depending on the irrigation levels. When parameters mentioned above are evaluated together full irrigation treatment gave the best quality for both grass varieties. But, S2 treantment for both varieties, which supplied acceptable quality, has suggested to save ırrigation water of 1/3. Besides, Blaney-Criddle method and Penman-Monteith method were chosen as the best equation for cool and warm season turf types, respectively, and crop coefficient (kc) curves were prepared for both turfgrass species.