Özel gereksinimi olan ve olmayan öğrencilerin sosyal desteklerinin ve sosyal kabul düzeylerinin incelenmesi
Examination of social support and social acceptance levels of students with and without special needs
- Tez No: 688358
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR ÇİFCİ TEKİNARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırmanın amacı ortaokullarda kaynaştırma eğitimi alan özel gereksinimi olan öğrenciler ve bu öğrenciler ile aynı sınıfı paylaşan tipik gelişim gösteren öğrencilerin sosyal destek ve sosyal kabul düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmanın evrenini, Bolu ilinde bulunan ortaokullarda öğrenim gören ortaokul öğrencileri ile bu okullarda kaynaştırma eğitimi alan özel gereksinimli öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın, örneklemi Bolu il merkezinde bulunan ortaokullar arasından küme örnekleme yöntemi ile belirlenen 5 ortaokul da bulunan öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Sosyal Kabul Ölçeği ”ve“Çocuk Ergen Sosyal Destek Ölçeği ”ile toplanmıştır. Veriler SPSS 15.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularında kaynaştırma eğitimi alan ortaokul öğrencilerin akranları tarafından sosyal kabul görmediği belirlenmiştir. Tipik, gelişim gösteren öğrencilerin sınıflarında bulunan özel gereksinimli akranlarına göre anne, baba, öğretmen ve arkadaşlarından algıladıkları sosyal destek düzeylerinin daha fazla olduğu saptamıştır. Bulgulardan yola çıkarak özel gereksinimli öğrencilere yönelik sosyal kabulün ve özel gereksinimli öğrencilere sağlanan sosyal destek düzeylerinin arttırılması için öğretmen yeterliliklerinin geliştirilmesi, öğrenci ve ailelerinin bilgilendirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the social support and social acceptance levels of students with special needs who receive inclusive education in secondary schools and students with typically developingwho share the same class with these students. The population of the research consists of secondary school students studying in secondary schools in Bolu province and students with special needs who receive inclusive education in these schools. The sample of the study consisted of students in 5 secondary schools, which were determined by cluster sampling method among secondary schools located in the city center of Bolu. The data of the study were collected with“Social Acceptance Scale”and“Child and Adolescent Social Support Scale”. The data were analyzed with the SPSS 15.0 program. In the findings of the study, it was determined that secondary school students who received inclusive education were not socially accepted by their peers. It was determined that typically developing students had higher levels of perceived social support from their parents, teachers, and friends than their peers with special needs in their classrooms. Based on the findings, it was suggested to develop teacher competencies and inform students and their families in order to increase social acceptance for individuals with special needs and the level of social support provided to individuals with special needs.