Role stressors of EFL instructors in relation to their job satisfaction: A phenomenological study in higher education context
İngilizce öğretim görevlilerinin rol stresörleri ve bunların iş doyumlarına etkisi: Yükseköğretim bağlamında fenomenolojik bir çalışma
  1. Tez No: 688375
  2. Yazar: DUYGU GÜNEYLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP EMİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yükseköğretim kurumları, birbirine bağımlı ve ilişkili yapıları nedeniyle rol stresörlerinin kolayca ortaya çıktığı karmaşık kuruluşlardır. Üniversitelerin etkinliği öncelikle akademik personele bağlı olduğu için, onların iş tatmini de bir o kadar önemlidir. Üniversitelerin önemli bir üyesi olan İngilizce öğretim görevlileri, temel olarak yükseköğretimde etkili bir İngilizce öğretimi sağlamaktan sorumludur. Bu araştırmanın amacı, İngilizce öğretim görevlilerinin yükseköğretimdeki rollerini iş doyumları açısından nasıl deneyimlediklerini göstermek ve yükseköğretim yöneticilerine ve politika yapıcılara önerilerde bulunmaktır. Bu fenomenolojik araştırmada, vakıf üniversitelerindeki İngilizce öğretim görevlilerinin yükseköğretimdeki rol ve sorumluluklarını iş doyumları ile ilgili olarak nasıl deneyimlediklerini keşfetmek için 15 katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, öğretim görevlilerinin örgütsel uygulamalar ve kişilerarası faktörler nedeniyle iş doyumlarını olumsuz etkileyen rol stresörleri yaşadıklarını göstermektedir. Yetkin akademik kadroya sahip olmak, üniversitelerde verilen eğitimin kalitesi ile doğrudan ilişkili olduğundan, yükseköğretim liderleri ve politika yapıcılar, İngilizce öğretim görevlilerinin rol çatışmasını ve rol belirsizliğini ortadan kaldıracak ve iş doyum seviyelerini artıracak stratejiler geliştirmelidir.
Özet (Çeviri)
Higher education institutions are complex organizations where role stressors easily occur due to their interdependent and interrelated nature. As the effectiveness of universities primarily depend on academic staff, their job satisfaction is just as important. Being a key member of universities, EFL instructors are mainly responsible for providing effective English language teaching in higher education. The purpose of this research is to show how EFL instructors experience their roles in higher education with respect to their job satisfaction and offer suggestions for higher education administrators and policy makers. In this phenomenological research, semi-structured interviews were carried out with 15 participants to explore how EFL instructors at foundation universities experience their roles and responsibilities in higher education in relation their job satisfaction. The results of the study demonstrate that instructors experience role stressors due to organizational practices and interpersonal factors, which negatively impact their job satisfaction. As having competent academic staff is directly related to the quality of education offered at universities, higher education leaders and policy makers should develop strategies to eliminate role conflict and role ambiguity of EFL instructors and improve the level of their job satisfaction.