Örgütsel adaletin örgütsel bağlılığa etkisine ilişkin metal sanayi sektöründe bir uygulama: Bursa Hasanağa Organize Sanayi örneği
An application in the metal industry sector on the effect of organizational justice on organizational commitment: The sample of Bursa Hasanağa Organized Industry
- Tez No: 688379
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATIL TAŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Metal sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin hedefleri sektörün geleceğine yön vermektedir. Bu açıdan bakıldığında söz konusu işletmelerde hedefleri gerçekleştirmek için görevlendirilen kişilerin, işletmeye bağlılıklarının ne denli önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle örgütsel bağlılığa etkisi olan unsurları tespit etmek önemli hale gelmektedir. Ayrıca örgütsel bağlılığa etkisi olan unsurların etkilerinin hangi yönlü olduğunu bilmek, örgütsel bağlılığı artırıcı çalışmalarda kullanılması açısından gereklidir. Bu nedenle Örgütsel Adalet boyutlarının Örgütsel Bağlılık üzerindeki etkisini tespit etmek önemli görülmektedir. Örgütsel Bağlılık kavramı ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda bu kavramın, işletmelerin hedeflerine ulaşmaları konusunda önemli bir yere sahip olduğu görülmüştür Bu bağlamda araştırmanın amacı metal sanayi sektöründe çalışanların örgütsel adaletin örgütsel bağlılığa etkisi konusundaki görüşlerinin incelemesidir. Bu çerçevede araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm de örgütsel adalet kavramından bahsedilmiştir. İkinci bölümde örgütsel bağlılık kavramı ve yaklaşımları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise çalışanların örgütsel adaletin örgütsel bağlılığa etkisine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi için saha çalışması yapılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla geliştirilmiş anket elden dağıtılmıştır. Kolayda örnekleme yöntemiyle toplanan veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; örgütsel adaletin alt boyutları işlem adaleti, etkileşim adaleti ve dağıtım adaleti ile örgütsel bağlılığın alt boyutları duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Bu bulgular doğrultusunda örgütsel adaletin iyileşmesi yönünde çalışanlarda oluşacak algının örgütsel bağlılığı olumlu etkileyeceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The targets of the enterprises operating in the metal industry sector shape the future of the sector. From this point of view, it becomes clear that the commitment of the people assigned to achieve the goals in the said enterprises is very important. Therefore, it becomes important to identify the factors that have an impact on organizational commitment. In addition, it is necessary to know the direction of the effects of the factors that affect organizational commitment in order to use them in studies that increase organizational commitment. For this reason, it is important to determine the effect of Organizational Justice dimensions on Organizational Commitment. As a result of the researches on the concept of Organizational Commitment, it has been seen that this concept has an important place in achieving the goals of enterprises. In this context, the aim of the study is to examine the opinions of the employees in the metal industry sector on the effect of organizational justice on organizational commitment. In this framework, the research consists of three parts. In the first part, the concept of organizational justice is mentioned. In the second part, organizational commitment concept and approaches are explained. In the third part, a field study was conducted to determine the employees' views on the impact of organizational justice on organizational commitment. The questionnaire developed to collect data in the research was distributed by hand. Data collected by easy sampling method was analyzed with SPSS package program. According to the results of the research; A significant and positive relationship was found between sub-dimensions of organizational justice, procedural justice, interactional justice, and distributional justice, and sub-dimensions of organizational commitment, emotional commitment, continuance commitment, and normative commitment. In line with these findings, it has been concluded that the perception of employees to improve organizational justice will positively affect organizational commitment.