Ortaöğretim öğrencilerinin 21. yy. öğrenen becerileri kullanımı ile okul başarıları arasındaki ilişki
The relationship between secondary school students' use of 21st century learner skills and school success
- Tez No: 688380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN BAĞCAN BÜYÜKTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin 21. yy. öğrenen becerilerini kullanım düzeyi ile okul başarıları arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Araştırma grubunu Sakarya ilinde 2018-2019 yılında öğrenim gören 610 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırmanın verileri Demografik Bilgi Formu ve 21.yy. Öğrenen Becerileri Kullanımı Ölçeği ile toplanmıştır. Ayrıca öğrencilerin 2018-2019 eğitim-öğretim yılında kalem-kâğıt testlerinden ve performans görevlerinden aldıkları puanlar kullanılmıştır. Verilerin analizi yapılırken betimsel istatistikler, parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U testi ile Kruskal Wallis testi ayrıca ilişkileri test etmek için Spearman Brown sıra farkları korelasyon katsayısı tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, bilişsel becerilerin kullanımı ve otonom becerileri kullanımı boyutlarında kız öğrenciler ile erkek öğrenciler arasında anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. 21. yy. öğrenen becerileri kullanımı ölçeğinden, bilişsel becerileri kullanımı ve yenilikçilik becerileri kullanımı alt boyutlarından alınan puan da okul türü değişkenine göre fark göstermektedir. Öğrencilerin kalem-kâğıt testleri ve performans görevlerinden aldıkları puanlarda hem cinsiyet hem de okul türü değişkenlerine göre anlamlı fark göstermektedir. Fizik, Kimya, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı derslerindeki başarı ile 21. yy. becerileri arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar ışığında ileride yapılacak olan araştırmalar için önerilerde bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: 21. yy. Öğrenen Becerileri, 21. yy. Becerileri, Akademik Başarı
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to investigate the relationship between high school students' use of 21st century learner skills and their school success. The research was conducted with the relational screening model. It consists of 610 high school students studying in Sakarya province in 2018-2019. In this research, with the Demographic Information Form, the 21st century The Learner Skills Use Scale was used. In addition, the scores of the students from the paper-pencil tests and performance tests in the 2018-2019 academic year were used. While analyzing the data, descriptive statistics, non-parametric Mann Whitney U test and Kruskal Wallis test, and Spearman Brown rank difference correlation coefficient were used to test the relationships. According to the results of the research, it was determined that there were significant differences between female students and male students in terms of the use of cognitive skills and the use of autonomous skills 21st century. There is a significant difference in the use of learner skills, use of cognitive skills, and use of innovative skills according to the school type variable. There is a significant difference in the scores of the students in pencil-paper tests and performance tests according to both gender and school type variables. 21st century with Physics, Chemistry, History, Turkish Language and Literature lessons. It has been determined that there is a positive significant relationship between their skills. In the light of these results, suggestions were made for future research. KEYWORDS: 21st Century Learner Skills, 21st Century Skills, School Success