طريقة تعلم الانغماس اللغوي وأثرها في تعلم اللغة
Dili yerinde öğrenme yöntemi ve bunun dil öğrenimine etkisi
  1. Tez No: 688378
  2. Yazar: ABDUL RAHMAN ALREFAI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Dil öğrenmek günümüzde daha da önemli bir hâl almıştır. Bu gerçekten yola çıkarak ülkeler modern eğitim kurumlarında ana dille beraber ikinci, üçüncü hatta dördüncü dil öğretme programları uygulamaktadır. Bununla beraber dil öğretmek üzerine oldukça zengin bir yayın külliyatı da oluşturulmuştur. Eğitimciler, akademisyenler, çeşitli sivil toplum kuruluşları dil öğrenme ve öğretme merkezli yayınlar hazırlamakta ve farklı metotlar denemektedirler. Şüphesiz bu çalışmalar günümüz öğrencilerine ve eğitimcilerine büyük bir kolaylık ve yeni ufuklar sağmaktadır. Bugün öğrenci için dil öğrenmek büyük bir hedef ve arzu ve hatta ihmal edilmez bir zorunluluktur lakin öğrencinin dili nasıl öğreneceği noktasında yöntemler bilemeyişi, önünde kocaman bir engel olarak durmaktadır. Bu da onlarda yılgınlık, moral bozukluğu, sabırsızlık ve vazgeçme gibi motivasyonsuzluğu tetikleyen halet-i ruhiyeler doğurmaktadır. Öğrencilerin dil öğreniminde önlerinde duran en büyük engellerden biri de kurslara, derslere uzun bir zaman ayırmak zorunda kalmalarıdır. Modern hayatın getirdiği yorgunluk ve yoğunluk göz önüne aldığımızda en kısa bir zaman diliminin dahi altın kadar kıymetli olduğunu fark etmek mecburiyetimiz vardır. Çağımız insanı artık bir şeyi en kısa zamanda ve kolay bir şekilde elde etmenin yollarını aramaktadır. İnsanımızın zora, zorluğa tahammülü yoktur. Bu vakıayı bütün eğitimcilerin dikkate alması artık bir zorunluluk halini almıştır. Zira vakıadan kopuk dil öğretim metotları, klasik tarzı en ufak bir yenilik ve güncelleme yapmadan tekrar eden anlayışlar başarılı olamayacaktır. Bu çalışmamızda biz de sözünü ettiğimiz gerçeklerden hareketle sorunları ele almaya ve yeni eğitim-öğretim metotları denemeye gayret ettik. Dili en kısa sürede, daha az çalışmakla ve de keyifli bir tarzda öğretmenin mümkün olup olmadığını irdelik ve bunun somut örneklerini sunmaya çalıştık. Çalışmamızda çeşitli araştırma soruları sorduk. Sorular, dili yerinde öğrenmenin faydaları, dil ortamından nasıl yararlanılacağı ve uygun koşulların yokluğunda durumun nasıl telafi edileceği gibi konuları içermektedir. Çalışmanın amacı; dil öğrenenlerin ve öğretenlerin yolunu aydınlatmak, dilsel çevrenin önemini vurgulamak, dile hâkim olmayı sağlayan koşullar hakkında bilgi edinmek ve uygun bir ortamın yokluğunda alternatif veya benzer bir ortam oluşturmaya çalışmaktır. Bu çalışmada, harcanan uzun zamana rağmen dilin istenilen seviyede öğrenilememesi, dilin kendine has mantığının kavranılamamasına ve dile yeterince vukufiyet sağlanamamasına bağlanmaktadır. Çalışmada açıklayıcı ve analitik bir yaklaşım izlendi. Dile hâkimiyet kavramının teorik yönüne ve dil ortamı/dil çevresi kavramına değinildi. Bu öğelerin dil becerilerinin geliştirilmesindeki rolüne vurgu yapıldı. Ayrıca çeşitli eğitim kurumlarındaki deneyimlerden istifade edilmiş, oralardan pratik bilgiler toplanmış, öğretmen ve uzmanların görüşleri ele alınmış ve birtakım sonuçlara ulaşılmıştır ve tavsieler.
Özet (Çeviri)
Learning a language has become even more important nowadays. Based on this fact, countries implement second, third and even fourth language teaching programs with mother tongue in modern education institutions. In addition to this, a very rich corpus of publications on teaching language has also been created. Educators, academics, various non-governmental organizations prepare language learning and teaching-centered publications and try different methods. Undoubtedly, these studies provide great convenience and new horizons to today's students and educators. Today, learning a language is a great goal and desire, and even an indispensable necessity for students, but the student's inability to know the methods in terms of how to learn the language stands as a huge obstacle in front of him. This creates moods that trigger a lack of motivation such as intimidation, demoralization, impatience and giving up. One of the biggest obstacles in front of students in language learning is that they have to devote a long time to courses and lessons. Considering the tiredness and intensity brought by modern life, we have to realize that even the shortest time period is as precious as gold. People of our age are now looking for ways to get something as soon as possible and easily. Our people have no tolerance for hardship. It has become a necessity for all educators to take this fact into account. Because language teaching methods that are detached from the reality, and understandings that repeat the classical style without the slightest innovation and update will not be successful. In this study, we tried to deal with the problems and try new education-teaching methods based on the facts we mentioned. We tried to examine whether it is possible to teach the language as soon as possible, with less study and in a pleasant way, and to present concrete examples of this. In our study, we asked various research questions. The questions cover topics such as the benefits of learning the language on the spot, how to make use of the language environment, and how to compensate for the situation in the absence of suitable conditions. The aim of the study; to enlighten the way of language learners and teachers, to emphasize the importance of the linguistic environment, to learn about the conditions that enable language mastery, and to try to create an alternative or similar environment in the absence of a suitable environment. In this study, the inability to learn the language at the desired level despite the long time spent is attributed to the inability to comprehend the idiosyncratic logic of the language and the insufficient knowledge of the language. An explanatory and analytical approach was followed in the study. The theoretical aspect of the concept of language dominance and the concept of language environment were mentioned. The role of these elements in the development of language skills was emphasized. In addition, the experiences in various educational institutions have been benefited from, practical information has been collected from there, the opinions of teachers and experts have been discussed and some conclusions have been reached.