Fen eğitiminde robotik uygulamalar üzerine yapılan çalışmalar
Studies on robotic practices in science education
  1. Tez No: 688390
  2. Yazar: ZEYNEP GÖLCÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR YENER, DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle, toplumsal yaşantıda bireylerin kendilerine yeter hale gelebilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgi ve beceriler de farklılaşmaktadır. Teknolojinin amaca uygun ve doğru kullanımına ilişkin dijital okuryazarlık becerisinin kazandırılması önemlidir. İlgili becerilerin kazandırılması için eğitim sisteminde değişikliklere gidilmiştir. Günümüz eğitim sisteminde teknolojinin gelişmesiyle disiplinlerarası yaklaşımlar benimsenmiştir. Disiplinlerarası etkileşimin esas alındığı derslerin başında fen bilimleri dersi yer almaktadır. Fen bilimleri öğretim programı incelendiğinde son yıllarda STEM, Fen- Mühendislik ve Girişimcilik uygulamalarının fen bilimleri öğretim programı içerisinde ele alındığı görülmektedir. İlgili entegrasyon çalışmalarında genellikle teknoloji temelli robotik uygulamaların eğitime entegre edildiği görülmektedir. Son yıllarda eğitim ortamlarına dahil edilen ve gelecek eğitim sisteminin vazgeçilmez parçası olarak görülen robotik uygulamalara ilişkin yapılan çalışmaların ve uygulamaların incelenmesi bu alandaki genel eğilim ve eksiklikleri fark edebilmek açısından oldukça önemlidir. Bu araştırmanın amacı, ülkemizde fen eğitiminde yapılan robotik uygulama çalışmalarının incelenmesidir. Araştırma Google Akademik, Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi ve ERIC veri tabanları üzerinden fen eğitiminde robotik uygulamalara ilişkin 2012-2021 yılları arasında Türkiye'de yapılmış 48 çalışmanın verilerinden oluşmaktadır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden sistematik alanyazın incelemesinin kullanılmış olup, çalışma kapsamında araştırmacılar tarafından belirtilen 9 ölçüt bağlamında ilgili çalışmalar analiz edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi sonucunda genellikle ortaokul ve öğretmen adayları ile, 4-6 hafta aralığında, uygulamalı ve deneysel eğitimlerin gerçekleştirildiği, katılımcıların akademik başarı, bilimsel süreç becerileri, tutum, motivasyon gibi bilişsel ve duyuşsal becerilerinin gelişmesine robotik uygulamaların etkisinin incelendiği görülmektedir. İlgili çalışmaların genellikle yüksek lisans tezi ve makale türünde olduğu, araştırma yöntemi olarak genellikle nicel araştırma yönteminin kullanıldığı, teknoloji olarak genellikle Lego, Mikrodenetleyici ve işlemci kart kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda robotik altyapının geliştirilmesi ve eğitim sisteminde öğretim programları çerçevesinde planlı şekilde dahil edilmesi önerilmektedir
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the knowledge and skills that individuals need in order to become self-sufficient in social life also differ. It is important to gain digital literacy skills regarding the appropriate and correct use of technology. Changes have been made in the education system in order to gain relevant skills. In today's education system, interdisciplinary approaches have been adopted with the development of technology. Among the courses based on interdisciplinary interaction, the science course takes the lead. When the science curriculum is examined, it is seen that STEM, Science-Engineering and Entrepreneurship practices have been handled within the science curriculum in recent years. In related integration studies, it is seen that technology-based robotic practices are generally integrated into education. Examining the studies and practices on robotic practices, which have been included in educational environments in recent years and are seen as an indispensable part of the future education system, is very important to be able to notice the general trends and deficiencies in this field. The purpose of this research is to examine the practices of robotics in science education in Turkey. The research consists of the data of 48 studies conducted in Turkey between 2012-2021 on robotic practices in science education through Google Academic, Council of Higher Education National Thesis Center and ERIC databases. In the research, systematic review, which is one of the qualitative research methods, was used, and the relevant studies were analyzed in the context of 9 criteria specified by the researchers within the scope of the study. As a result of the analysis of the obtained data, it is seen that applied and experimental educations are generally carried out with secondary school and teacher candidates in the range of 4-6 weeks, and the effect of robotic practices on the development of cognitive and affective skills such as academic achievement, scientific process skills, attitude, motivation of the participants is examined. It has been concluded that the relevant studies are generally in the type of master's thesis and article, the quantitative research method is generally used as a research method, and Lego, Microcontroller and processor board are generally used as technology. In accordance with the findings, it is suggested that the robotic infrastructure be developed and included in the education system in a planned manner within the framework of the curriculum