Füruzan'ın roman ve öykülerinde özneyi kuran iktidar ilişkileri
Power relations that form the subject in Füruzan's novels and stories
- Tez No: 688398
- Danışmanlar: PROF. DR. SECAATTİN TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Füruzan'ın roman ve öykülerinden hareketle öznenin iktidar karşısındaki konumu açığa çıkarılmaktadır. Değişen dünya düzeniyle birlikte çeşitli iktidar ilişkileri tarafından kurulan özne, aynı zamanda toplumsal yapının bir yansımasıdır. Çünkü toplum, iktidar ilişkilerini içinde barındıran bir oluşumdur. Özellikle aile, okul, politik bilinç, geleneksel ve ahlaki öğretiler, hatta devlet merkezli baskı araçları öznenin kurulumunda oldukça etkili toplumsal iktidar alanlarıdır. Bu nedenle çalışmamızda, bahsi geçen kurum ve öğretilerin özne üzerindeki etkisi, Füruzan'ın roman ve öykülerinden hareketle incelemeye tabii tutulmuştur. Bu doğrultuda çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmamızın kuramsal kısmı açığa çıkarılmıştır. Girişi takip eden birinci bölümde, bahsi geçen iktidar alanlarından hareketle 47'liler'de özneyi kuran iktidar ilişkileri tespit edilmiştir. Füruzan'ın öykülerine ayrılan ikinci bölümde ise, yazarın seçili öykülerinden hareketle öznenin kurulumda etkili olan toplumsal iktidar alanları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the position of the subject in the face of power is revealed based on Füruzan's novels and stories. The subject established by various power relations with the changing world order is also a reflection of the social structure. Because society is a formation that includes power relations. In particular, family, school, political consciousness, traditional and moral teachings, and even state-centered pressure tools, which are the field of social power, are very effective in the formation of the subject. For this reason, in our study, the effect of the mentioned institutions and teachings on the subject is examined based on Füruzan's novels and stories. Our study consists of an introduction and two parts. In the introduction, the theoretical part of our study is revealed. In the first chapter following the introduction, the power relations that establish the subject in the 47'liler have been determined, based on the aforementioned power fields. In the second chapter, which is devoted to Füruzan's stories, the social power fields of the subject that are effective in the establishment are discussed, based on the selected stories of the author.