Salgının (COVID-19) sosyal etkileri: Dini düşünce ve hayata yansımaları (Afyonkarahisar örneği)
Social effects of the outbreak (COVID-19): Religious thought and its reflections to life (example of Afyonkarahisar)
- Tez No: 688399
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma içinde bulunduğumuz 21. yüzyılda küresel dünyada insanlığın şahit olduğu en büyük salgın afetlerden olan Covid-19'un, toplumların ve bireylerin dini düşünce ve yaşantıya etkilerini Afyonkarahisar örneğinde ele almıştır. Çalışma salgınla birlikte ortaya çıkan olay, olgu ve sorunların toplumların ve bireylerin dini düşünce ve yaşantısına olan etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, salgın süreci ve sonrasında bireysel veya sosyal açıdan ortaya çıkan davranış ve düşünce değişiklerini ele almaktadır. Yani araştırmada salgının sosyal ve duygusal etkilerine odaklanılmıştır. Giriş ve sonuç kısmı dışında iki bölümden oluşan araştırmanın birinci bölümünde, tarihi süreç içerisinde salgınlar ve özellikle Covid-19 salgınının ortaya çıkışı ele alınmıştır. Ayrıca salgının Türkiye'deki seyri, toplumsal hayata etkileri ve alınan önlemler üzerinde durulmuştur. Bu bölümde daha çok güncel veriler ve değişkenler üzerinde konu genişletilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise salgının dini ve sosyal boyutu 32 katılımcı ile yapılan derinlemesine mülakatlar sonucunda ulaşılan bulgular çerçevesinde incelenmiştir. Bu bölümde daha çok dini göstergeler üzerinden hareket edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the effects of Covid-19, which is one of the biggest epidemic disasters witnessed by humanity in the global world in the 21st century, on there ligious thoughtand life of societies andindividuals in the example of Afyonkarahisar. The study was conducted to investigate the effects of events, phenomen on and problems that emerged with the epidemic on there ligiousthoughtand life of societies and individuals. There search deals with the individual or social changes in behavior and thought during and after the epidemic. In other words, there search focused on the social and emotional effects of the epidemic. In the first part of there search, which consists of two parts apart from the introduction and conclusion part, epidemics in the historical process and especially the emergence of the Covid-19 epidemic are discussed. In addition, the course of the epidemic in Turkey, its effects on social life and the measure staken are emphasized. In this section, the subject has been expanded on mostly current data and variables. In the last part of the study, there ligious and social dimensions of the epidemic were examined with in the frame work of the findings obtained as a result of in-depthinter views with 32 participants. In this section, mostly religious indicators have been actedupon.