Şanlıurfa'nın sulak alan florası
Wetland flora of Şanliurfa
- Tez No: 688407
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı; Şanlıurfa ili sınırları içinde bulunan ve sulak alan olarak ifade edilen habitatlardaki (nehir, dere, çay, nemli çayırlar vb.) bitki listesini tespit etmektir. Şanlıurfa coğrafik olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde olup, Grid Sisteme göre; C6, C7 ve C8 karelerinde bulunmaktadır Yapılan floristik çalışmada toplanan bitki örneklerinin teşhis edilmesiyle 36 familya ve 81 cinse ait 112 takson (81 tür, 23 alttür ve 8 varyete) tespit edilmiştir. Bu taksonların 68 tanesi dikotiledon, 43 tanesi monokotiledon, 1 tanesi de eğreltidir. Takson sayısı açısından familyalar; Poaceae (18), Cyperaceae (11), Lamiaceae (7), Fabaceae (6), Plantaginaceae (6), Asteraceae (5), Polygonaceae (5), Brassicaceae (5), Rosaceae (4) olarak sıralanmaktadır. Tespit edilen taksonlar koroloji açısından Avrupa-Sibirya (22), İran-Turan (9), Akdeniz (2) ve Doğu Akdeniz elementleri (2) şeklindedir. Hayat formları açısından ise Hemikriptofit (57), Terofit (30), Kriptofit-Helofit (7), Fanerofit (7), Kriptofit-Hidrofit (7) ve Kriptofit-Geofit (3) sıralaması tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the plant list of the habitats which located within the borders of Şanlıurfa province and called as wetlands (river, stream, streamlet, moist meadow etc.). Geographically, Şanlıurfa is in the Southeastern Anatolia Region, and according to the Grid System located in C6, C7 and C8 squares. By identifying the plant samples collected through this floristic study, 112 taxa (81 species, 23 subspecies and 8 varieties) belonging to 36 families and 81 genera were identified. 68 of these taxa are dicotyledon; 43 of them are monocotyledon and 1 taxon is determined as fern. In terms of the number of taxa; families of taxa are listed as Poaceae (18), Cyperaceae (11), Lamiaceae (7), Fabaceae (6), Plantaginaceae (6), Asteraceae (5), Polygonaceae (5), Brassicaceae (5), Rosaceae (4). In terms of chorology, identified taxa are Euro-Siberian (22) Irano-Turanian (9), Mediterranean (2) and Eastern Mediterranean elements (2). In terms of life forms, Hemicryptophyte (57), Therophytes (30), Cryptophyte-Helophyte (7), Phanerophyte (7), Cryptophyte-Hydrophyte (7) and Cryptophyte-Geophyte (3) were determined.