Determination of the seedling reactions of some two-rowed barley landraces maintained at Osman Tosun Gene Bank to Pyrenophora teres f. teres
Osman Tosun Gen Bankasında muhafaza edilen bazı iki sıralı arpa yerel çeşitlerinin Pyrenophora teres f. teres'e fide dönemi tepkilerinin tespit edilmesi
- Tez No: 688420
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 26
Özet
Osman Tosun Gen Bankasından temin edilen ve Türkiye'nin değişik bölgelerini temsil eden 38 adet 2 sıralı arpa yerel çeşidinin 2 adet Pyrenophora teres f. teres izolatına karşı fide dönemi tepkileri tespit edilmiştir. Ek olarak, arpa çeşitleri Bülbül 89 ve Avcı 2002 denemeye dahil edilmiştir. Arpa yerel çeşitleri hastalığa değişik tepkiler vermiş olup tepkileri dayanıklı-orta derecede dayanıklı ile hassas arasında değişmiştir. Diyarbakır ilinden elde edilen 33 numaralı yerel çeşit hastalığa en dayanıklı olarak bulunurken Bilecik-Söğüt'ten elde edilen 10 numaralı yerel çeşit ve Bülbül 89 çeşidi en hassas olarak bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Seedling stage reactions of thirty-eight 2-rowed barley landraces representing different areas of Turkey obtained from Osman Tosun Gene Bank to two Pyrenophora teres f. teres isolates were evaluated. In addition, barley cultivars Bülbül 89 and Avcı 2002 were included. Landraces exhibited different reactions to the disease and their reactions ranged from resistant- moderately resistant to susceptible. Landrace number 33 obtained from Diyarbakır was found the most resistant to the disease compared to all other landraces whereas landrace number 10 obtained from Bilecik-Söğüt and cultivar Bülbül 89 were the most susceptible.