Çocuğu hastanede yatan annelerin koruyucu sağlık hizmetlerini kullanma durumları ve etkileyen faktörler
Determination of the preventive health care of mothers whose children are hospitalized and identifying the factors that them
  1. Tez No: 847311
  2. Yazar: NAZİRE BAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM KAYDIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Koruyucu sağlık hizmetleri temel amacı, toplumu ve toplumu oluşturan bireyleri sağlığını korumak ve geliştirmektir. Üreme çağındaki (15-44 yaş arası) kadınlara yönelik oluşturulan önleyici ve koruyucu sağlık hizmetleri kadınlara üreme ve cinsel sağlık hizmetleri, koruyucu sağlık hizmetlerini sunmayı hedefler Amaç: Bu araştırma çocuğu hastanede yatan annelerin koruyucu sağlık hizmetlerini kullanma durumları ve etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapıldı. Gereç Ve Yöntemler: Bu araştırma İstanbul'da bir devlet hastanesinde 18.06.2022 – 18.12.2022 tarihleri arasında çocuğu yatan 365 kadınla tanımlayıcı nitelikte yürütüldü. Veriler 'Tanıtıcı ve Koruyucu Sağlık Hizmetlerini Kullanılmasını İrdeleyen Bilgi Formu' ile yüz yüze görüşme tekniğiyle toplandı. Araştırma verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri kullanıldı. Karşılaştırmalı analizler için Ki-kare analizi yapıldı. Araştırmada 0,05'ten küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Ayrıca açık uçlu soruların analizinde ise elle tematik analiz yöntemi kullanıldı. Bulgular: Kadınların ortalama yaşı 29,56±5,69, gebelik sayısı 2 ve doğum sayısı 2 olarak belirlendi. Kadınların %8,5'nin kronik hastalığı olduğu ve kronik hastalığı olan kadınların ise yarısından fazlasının (%58,0) düzenli kontrole gittiği belirlendi. Araştırmaya katılan kadınların % 32,3 düzenli jinekolojik muayene yaptırdığını, %57,1'nin uygun aralıklarla servikal smear aldırdığını, %14,5'nun meme muayenesi yaptırdığını, %59,7'nin rutin sağlık muayenesi olduğunu ve %53,7 aile planlaması danışmanlığı aldığı belirlendi. Ayrıca kadınların %19,7'sinin sigara bırakma konusunda danışmanlık aldığını belirttiler. Kadınların koruyucu sağlık hizmetlerinden faydalanmalarını kolaylaştırıcı faktörler olarak evin hastaneye yakın olması, sosyal destek, kendini önemsemek olarak belirlendi. Engelleyici faktörler olarak ise vaktinin olmaması, randevu alamama, bakım verici olma, sosyal ve maddi yetersizlik olarak belirlendi. Araştırmanın en çarpıcı sonuçlarından biri ise kadınların neredeyse tamamı şu anda çocukları hastanede iken koruyucu sağlık hizmetlerine yönelik danışmanlık ve hizmetleri alma konusunda istekli oldukları belirlendi. Sonuç: Kadınların koruyucu sağlık hizmetlerini kullanmalarını kolaylaştırıcı unsurların en yaygın söylenen evinin hastaneye yakın olması, sosyal destekleri olması, kendini önemsemek gibi ifadelerdi. Engelleyici unsurların en yaygın söylenen vaktinin olmaması, randevu alamama, bakım verici olmak, sosyal ve maddi yetersizlikler olduğu belirlendi. Kadınların koruyucu sağlık hizmetini almalarını sağlayıcı bir sistem olsa kullanacakları ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
Introduction: The primary goal of preventive health services is to protect and enhance the health of the community and its individual members. Preventive and protective health services created for women of reproductive age (15-44 years) aim to provide reproductive and sexual health services, as well as preventive healthcare. Objective: This study was conducted to examine the usage of preventive health services by mothers with hospitalized children and the factors influencing their usage. Materials and Methods: This descriptive study was conducted with 365 women whose children were hospitalized in a state hospital in Istanbul between 01.03.2022 and 01.09.2022. Data were collected through face-to-face interviews using the 'Descriptive and Preventive Health Services Utilization Information Form'. Frequency, percentage, mean, and standard deviation values were used in the analysis of the research data. Chi-square analysis was used for comparative analyses. In the study, p-values less than 0.05 were considered statistically significant. Additionally, manual thematic analysis was used for the analysis of open-ended questions. Findings: The average age of the women was determined to be 29.56±5.69, gravidity 2 and parity 2 were identified. It was determined that 8.5% of the women had chronic diseases and more than half (58.0%) of those with chronic diseases went for regular check-ups. Of the women participating in the study, 32.3% had regular gynecological examinations, 57.1% had cervical smears at appropriate intervals, 14.5% underwent breast examinations, 59.7% had routine health examinations, and 53.7% received family planning counseling. Additionally, 19.7% of the women received counseling on smoking cessation. Factors identified as facilitating access to preventive health services included proximity of the home to the hospital, social support, and self-care. Barriers identified were lack of time, inability to get an appointment, being a caregiver, and social and financial inadequacies. One of the most striking findings of the research was that almost all of the women expressed their desire to receive counseling and services related to preventive health care while their children were hospitalized. Conclusion: The most commonly cited facilitators for women's use of preventive health services were living close to the hospital, having social support, and valuing oneself. The most commonly mentioned barriers were lack of time, inability to schedule appointments, being a caregiver, and social and financial inadequacies. It was highlighted that if there were a system in place facilitating access to preventive health care, women would be inclined to use it.