Tek ve çift seans yeniden kanal tedavisi uygulamalarının klinik ve radyografik başarılarının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and radiographic healing of single- versus two- visit retreatment
  1. Tez No: 688448
  2. Yazar: FULYA KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Çalışmamızın amacı periapikal lezyon bulunan, asemptomatik kök kanal tedavili dişlerde tek seansta ve çift seansta uygulanan yeniden kök kanal tedavilerinin başarılarının klinik ve radyografik olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda önceden kanal tedavisi uygulanmış, tek köklü, asemptomatik ve periapikal lezyon içeren toplam 89 adet dişin 45'ine çift seansta, 44'üne ise tek seansta kanal tedavisi yenilemesi tek hekim tarafından gerçekleştirilmiştir. Her iki grupta da mevcut koroner restorasyonların uzaklaştırılıp, giriş kaviteleri düzenlenmesinin ardından kanal dolgusu sökümü gerçekleştirildi. Çalışma boyunun belirlenmesini takiben kök kanal şekillendirmeleri step-back tekniği kullanılarak ve her eğe arasında %2,5'lik sodyum hipoklorit (NaOCl) ile yıkama yapılarak tamamlandı. Tek seans grubunda son irrigasyon protokolü olarak 5ml %17'lik etilen diamin tetraasetik asit (EDTA), 5ml %2,5'lik NaOCl, distile su ve ardından 5ml %2'lik klorheksidin (CHX) uygulandı. Kağıt konlar ile kök kanallarının kurulanmasının ardından kanallar güta perka ve AH Plus kanal patıyla lateral kompaksiyon yöntemi kullanılarak dolduruldu ve koroner restorasyonlar kompozit dolgu ile tamamlandı. Çift seans grubunda ise genişletmenin ardından kalsiyum hidroksit-distile su karışımı lentülo yardımıyla kanal içerisine yerleştirildi. Hasta ikinci seansa geldiğinde ilk gruptan farklı olarak son irrigasyon protokolü uygulamamıza CHX dahil edilmedi. Kök kanal dolgusu ve koroner restorasyon aynı yöntemlerle tamamlandı. 24. ayda tek seans grubunda 39 diş (%88,6) iyileşmiş, 3 diş (%6,8) iyileşmekte ve 2 diş (%4,5) başarısız olarak tanımlanırken, çift seans grubunda ise 39 diş (%86,7) iyileşmiş, 2 diş (%4,4) iyileşmekte ve 4 diş (%8,9) başarısız olarak tanımlandı. 24. ayda iki grup arasında iyileşme oranlarında istatiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p> 0,05). Hastaların yaşı ve cinsiyetlerin iyileşme üzerinde etkisinin olmadığı (p> 0,05), ancak lezyon boyutunun her iki grupta da iyileşme üzerinde istatiksel olarak anlamlı düzeyde etkili olduğu tespit edildi (p< 0,05). Çalışmamızın sonuçlarına göre tek ve çift seansta tamamlanan yeniden kök kanal tedavilerinin 24 aylık takiplerinde periapikal dokulardaki iyileşme yönünden istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı ve seans sayısının yeniden kanal tedavisi uygulamalarında başarı oranlarını etkilemediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the clinical and radiographic outcome of root canal retreatments applied in a single- versus two visit in asymptomatic root canal treated teeth with periapical lesions. In our study, a total of 89 root canal-treated, single-rooted, asymptomatic teeth with periapical lesions were retreated by one operator for 45 of them in a two visit and 44 of them in a single visit. In both groups, the existing coronal restorations were removed and the access cavities were prepared, and the root filling material was removed from the canal. Then, working lengths were determined and root canal preparation were completed using 2.5% sodium hypochlorite (NaOCl) between each instrument. In the single visit group, 5ml 17% ethylene diamine tetraacetic acid (EDTA), 5ml 2.5% NaOCl, distilled water and then 5ml 2% chlorhexidine (CHX) were applied as the final irrigation protocol; immediately afterwards, the canals were obturated with gutta-percha and AH Plus root canal sealer using the lateral compaction technique, and the coronary restoration was completed with composite resin material. In the two visit group, after preparation, the calcium hydroxide with distilled water was placed into the root canal using a lentulo spiral fillers. At the second appointment, CHX was not included in our final irrigation protocol, unlike the first group. Root canal filling and coronary restorations were completed with the same methods. At 24 months, 39 teeth (88.6%) were considered as healed, 3 teeth (6.8%) healing, and 2 teeth (4.5%) were identified as failed in the single-visit group, while in the two-twist group 39 teeth (86.7%) healed, 2 teeth (4.4%) healing, and 4 teeth (8.9%) failed. There was no statistically significant difference in success rates between the two groups at 24 months (p> 0.05). It was determined that the age and gender of the patients had no effect on healing (p> 0,05), but the size of the lesion had a statistically significant impact on healing (p< 0,05). In conclusion, no statistically significant difference was observed in terms of healing of the periapical tissues in the 24-month follow-up of retreatments completed in single and two visits.