Nohut (Cicer arietinum L.)'ta harpin proteini ile tohum uygulamasının verim ve bazı verim öğelerine etkileri
Effects of seed treatment with harpin protein on yield and some yield components of chickpea (Cicer arietinum L.)
- Tez No: 688447
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, farklı dozlarda harpin içeren çözeltiler ile ekim öncesi tohum muamelesinin nohutun tane verimi ve verim öğeleri üzerine etkilerini belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Tarla denemeleri, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma ve deneme tarlalarında 2020 yılında yürütülmüştür. Denemede materyal olarak Azkan ve İspanyol nohut çeşitleri ile %1 oranında harpin içeren Messenger Gold isimli ticari preparat kullanılmıştır. Ekim öncesinde tohumlar, saf su ve farklı dozlarda (25, 50, 75, 100 ve 125 ppm) harpin içeren çözeltiler ile muamele edilmişler, kontrol parsellerindeki tohumlara ise herhangi bir işlem yapılmamıştır. Tarla denemeleri, tesadüf blokları deneme deseninde bölünmüş parseller deneme düzenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Denemede ana parsellere çeşitler (Azkan ve İspanyol) alt parsellere ise ekim öncesi tohum uygulamaları (kontrol, distile su, 25, 50, 75, 100 ve 125 ppm harpin dozu) yerleştirilmiştir. Varyans analiz sonuçlarına göre, 100 tane ağırlığı özelliğinde çeşitler arasındaki farklılıklar; çıkış süresi ve protein oranı özelliklerinde tohum uygulamaları arasındaki farklılıklar; bitkide bakla ve tane sayısı özelliklerinde çeşitler ve tohum uygulamaları arasındaki farklılıklar; bitki boyu, bitki ağırlığı, bitki verimi, tane verimi ve hasat indeksi özelliklerinde ise çeşit x tohum uygulaması interaksiyonu önemli bulunmuştur. Tohum uygulamaları bakımından çıkış süresi 9.8-11.5 gün, bitki boyu 34.1-35.9 cm, bitkide bakla sayısı 10.66-13.38 adet, tane sayısı 10.69-13.97 adet, bitki ağırlığı 8.02-10.27 g, bitki verimi 3.63-4.56 g, tane verimi 132.45-184.75 kg/da, hasat indekis %44.21-48.76, protein oranı %24.75-25.82 ve 100 tane ağırlığı 35.68-38.64 g arasında değişim göstermiştir. Denemeden elde edilen sonuçlar topluca değerlendirildiğinde, özellikle tane verimi ve protein oranı bakımından tohumlara 100 ppm harpin uygulamasının önerilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of priming with containing different doses of harpin protein-containing solutionson on grain yield and yield components of chickpea. Field trials were carried out in Isparta University of Applied Sciences, Faculty of Agriculture agricultural research and trial fields in 2020. In the experiment, Azkan and Ispanyol chickpea varieties and a commercial preparation called Messenger containing 1% harpin protein were used as material. Before sowing, the seeds were treated with distilled water and solutions containing harpin protein at different doses (25, 50, 75, 100 and 125 ppm), while the seeds in the control plots were not treated. The experiment was conducted to completely randomized block design split-plot with three replications. In the experiment, cultivars (Azkan and Ispanyol) were placed in the main plots and priming applications (control, distilled water, 25, 50, 75, 100 and 125 ppm harpin dose) were placed in the sub plots. According to the results of variance analysis, the differences between cultivars in 100 grain weight trait; differences between seed treatments in terms of emergence time and protein content; differences between cultivars and seed applications in pod per plant and seed per plant; the interaction of cultivar x seed application was found to be significant in plant height, plant weight, plant yield, grain yield and harvest index characteristics. In terms of seed applications; the emergence period 9.83-11.50 days, the plant height 34.12-35.89 cm, the number of pods per plant 10.66-13.38, the number of seed 10.69-13.97, plant weight 8.02-10.27 g, plant yield 3.63-4.56 g, grain yield 132.45-184.75 kg/da, harvest index 44.21-48.76%, protein ratio 24.75-25.82% and 100 grain weight varied between 35.68-38.64 g. When the results obtained from the experiment were evaluated collectively, it was determined that 100 ppm harpin protein application to seeds could be recommended especially in terms of grain yield and protein ratio.