Cu, Ag ve Au katkısının, hacimsel ve tanecik sınırlı CdTe yarıiletkeninin yapısal ve elektronik özelliklerine etkilerinin yoğunluk fonksiyonel teori ile incelenmesi
The investigation of the effects of Cu, Ag and Audope on the structural and electronic properties of bulk and grain boundary CdTe semiconductor by density functional theory
  1. Tez No: 688453
  2. Yazar: ASLI ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
CdTe tabanlı ince filmler, hem üretim maliyetlerinin düşüklüğü; hem de yasak bant aralığının fotovoltaik piller için ideal olması gibi avantajları ile güneş pillerinin verimliliğinin arttırılması üzerine yapılan çalışmalarda öne çıkmaktadır. Ayrıca CdTe'ün çok kristalli yapısından dolayı içerdiği tanecik sınırlarına yapılan katkılama işlemleri, elektriksel ve optik özellikleri önemli ölçüde değiştirilebilmektedir. Bu çalışmada CdTe yarıiletkeninin düşük oluşum enerjili Σ3(111) tanecik sınırına yapılan Cu, Ag ve Au metal katkılama işlemlerinin CdTe'ün elektronik-bant yapısında oluşturduğu değişimler incelenmiştir. Çalışmanın ilk kısmında yoğunluk fonksiyonel teori (DFT) altında, düzlem dalga ve pseudopotansiyel metod kullanılarak VASP programı ile CdTe kristalinin yapısal ve elektronik özellikleri belirlendi. İkinci kısımda ise Σ3(111) tanecik sınırlı CdTe yapıya metal katkılar yapılarak elde edilen yapının bant yapısı ve elektronik özellikleri incelendi. Yapılan bu hesaplamalar ile katkının tanecik sınırlı yarıiletkenin bant aralığında daralma meydana getirdiği görülmüş ve katkısız durumlar ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
CdTe based thin films come into prominence with their advantages of such as having an ideal bandgap for photovoltaic cells and their low-cost production in improving the efficiency of the solarcells studies. Furthermore, adding dopants to grain boundaries stems from its polycrystalline structure, has a significant effect on its electrical and optical properties. In this study, effects of doping with Cu, Ag and Au metal atoms low-energy Σ3(111) grain boundary, on the electronic-band structure of CdTe have been investigatedIn the first part of this thesis structural and electronic properties of CdTe crystal was determined using plane wave and pseudopotential method within Density Functional Theory (DFT) with VASP. In the second part of thesis, band structure and electronic properties of metal doped Σ3(111) structure was investigated. With this calculations it was seen that doping causes narrowing in the band gap and compared with undoped structures.