Akromegalili hastalarda nöropatik ağrı sıklığı ve klinik özellikler ile ilişkisi
Prevalence of neuropatic pain in patients with acromegalia and its relationship with clinical features
- Tez No: 688455
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş ve Amaç: Akromegali, periferik sinir sisteminin de sıklıkla tutulduğu endokrin artropatilerden biridir. Buna karşın, hastalardaki nöropatik ağrı (NA) ve semptomlarının sıklığı ve NA'nın başta yaşam kalitesi olmak üzere hastalık değişkenleri ile ilişkisi net değildir. Bu nedenle çalışmamızda, akromegali hastalarında NA bileşenin sıklığını araştırmayı ve NA ile akromegalinin hastalık özelikleri arasındaki potansiyel ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya, Ekim 2020 – Mayıs 2021 tarihleri arasında 92 akromegali hastası dahil edildi. Her hastaya demografik ve hastalığa ait bilgilerin sorgulandığı standart bir değerlendirme formu dolduruldu. Hastaların akromegali ile ilgili endokrinolojik tetkikleri kaydedildi. Hastalardaki NA varlığı, Douleur Neuropathique 4 Questions (DN4) ve PainDETECT anketi kullanılarak değerlendirildi. Ağrı şiddeti vizüel analog skala (VAS) ile ölçüldü. Anksiyete, depresyon ve yaşam kalitesi sırasıyla, Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) Ölçeği ve Akromegali Yaşam Kalitesi Ölçeği (Acromegaly Quality of Life Questionnaire; AcroQol) ile değerlendirildi. Median sinir kesit alanı, metakarpofalangeal eklem kıkırdak kalınlığı, distal femoral kıkırdak kalınlığı ve topuk yağ yastıkçığı kalınlığı için bilateral ultrasonografik ölçümler yapıldı ve kaydedildi. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen hastaların yaş ortalaması 45,96 ± 11,46 yıldı ve 49' u (%53,3) kadındı. Hastaların 36'sı (%39,1) aktif iken, 56'sı (%60,9) remisyondaydı. Hastaların PainDETECT skalasına göre %29,3'ünde, DN4 anketine göre %27,2' de NA komponenti tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acromegaly is an endocrine arthropathy in which the peripheral nervous system is also frequently involved. In patients with acromegaly, neuropathic pain (NP) and its symptoms as well as the relationship between NP and disease characteristics, predominantly including quality of life, remain still unclear. Accordingly, the present study aimed to investigate the frequency of NP component in patients with acromegaly and to evaluate the potential relationship between NP and the disease characteristics of acromegaly. Materials and methods: The study evaluated 92 patients with acromegaly between October 2020 and May 2021. A standard evaluation form probing patients' demographic and disease-related characteristics was administered to each patient. Endocrinological studies related to acromegaly of the patients were recorded. Presence of NP was assessed using the DN4 (Douleur Neuropathique 4 Questions) and PainDETECT questionnaires. Pain intensity was assessed using Visual Analogue Scale (VAS). Anxiety and depression were assessed using the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) and quality of life was assessed using the Acromegaly Quality of Life Questionnaire (AcroQol). Bilateral ultrasonographic measurements were performed and recorded for median nerve cross-sectional area, metacarpophalangeal cartilage thickness, distal femoral cartilage thickness, and heel fat pad thickness. Results: The mean age of the patients included in the study was 45.96 ± 11.46 years, and 49 (53.3%) were women. Of all, 36 (39.1%) patients were in the active phase and 56 (60.9%) patients were in the remission phase. The NP component was detected in 29.3% of the patients according to the PainDETECT questionnaire and in 27.2% of the patients according to the DN4 questionnaire.