Hipofiz adenomlu hastalarda oksidatif ve kromozomal DNA hasarının sitom yöntemi ve 8-OHdG ölçümü ile araştırılması
Investigation of oxidative and chromosomal DNA damage by cytome assay and 8-OHdG measurement in patients with pituitary adenomas
  1. Tez No: 339500
  2. Yazar: NAZMİYE BİTGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİYET DÖNMEZ ALTUNTSŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Hipofiz adenomları genellikle yavaş büyüyen iyi huylu tümörlerdir ve klinik, patolojik ve biyolojik olarak diğer beyin tümörlerinden farklılık gösterirler. Bu çalışmanın amacı en sık görülen hipofiz adenomlarından prolaktinoma, akromegali ve non fonksiyone adenomlu hastalarda, salgılanan farklı hormonların DNA hasarı üzerine etkisini Sitokinez-bloke mikronükleus sitom (Cytokinesis-Block Micronucleus Cytome; CBMN cyt) ve 8-hidroksi-2?-deoksiguanozin (8-OHdG) yöntemlerini kullanarak araştırmaktır. Çalışmada, yeni teşhis konulmuş ve herhangi bir tedavi almamış 30 akromegali, 27 prolaktinoma ve 30 non-fonksiyone adenom olmak üzere 87 hasta ile hastalarla benzer yaş ve cinsiyette toplam 35 sağlıklı bireyin kan örnekleri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pituitary adenomas are generally benign and slow growing tumors with clinical, pathological and biological characteristics different from the others. However, the effects of the released pituitary hormones on the DNA damage in adenoma cells are still unknown. The aim of this study was to investigate such effects in especially prolactinoma, acromegaly and non-functional adenomas by using the latest Cytokinesis-Block Micronucleus Cytome (CBMN cyt) and 8-hydroxy-2?-deoxyguanosine (8-OHdG) assay methods. The study was carried out using blood samples of active untreated 87 patients: 30 with acromegaly, 27 with prolactinoma and 30 with non-functional adenoma in addition to total 35 age- and sex-matched healthy controls. The DNA damage parameters (micronucleus; MN, nucleoplasmic bridges; NPBs and nuclear buds; NBUDs) and the frequency of apoptotic and necrotic cells in lymphocytes of patients with pituitary adenomas were found to be significantly higher than those in controls ( p0.05).