Sezaryen ameliyatı sonrası oral sıvı alımına erken başlanılmasının ve erken mobilizasyonun gaz çıkışına etkisi
The effect of early education and early mobilization on gas output on oral fluid taking after cesarian surgery
- Tez No: 688463
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASİYE KOCATÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Sezaryen; normal doğum sırasında meydana gelebilecek anne ve bebek kayıplarını önlemek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Sezaryen ameliyatı sonrası normal kabul edilen zayıflamış bağırsak motilitesini erken başlatabilmek iyileşme sürecinde önemli rol oynamaktadır. Bu araştırma; erken oral beslenmenin ve erken mobilizasyonun sezaryen sonrası gaz çıkışına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel araştırma şeklinde yapılmıştır. Çalışma Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesinde 01/01/2021- 31/05/2021 tarihleri arasında yürütülmüştür. Çalışmaya 4. saatte oral beslenmeye başlayan ve mobilize edilen 40 müdahale grubu, 6. saatte oral beslenmeye başlayan ve mobilize edilen 40 kontrol grubu olmak üzere toplam 80 kadın katılmıştır. Veriler literatür doğrultusunda oluşturulan 'Hasta Tanılama Formu' ve 'Sezaryen Ameliyatı Sonrası Müdahale ve Kontrol Grubu Hasta Takip Formu 'ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Caesarean section; It is a surgical procedure performed to prevent maternal and infant losses that may occur during normal delivery. Early initiation of weakened intestinal motility, which is considered normal after cesarean section, plays an important role in the healing process. This research; A randomized controlled experimental study was conducted to determine the effect of early oral feeding and early mobilization on post-cesarean gas output. Study Prof. Dr. It was carried out in Süleyman Yalçın City Hospital between 01/01/2021- 31/05/2021. A total of 80 women participated in the study, including 40 intervention groups who started oral feeding at the 4th hour and were mobilized, and 40 control groups who started oral feeding at the 6th hour and were mobilized. The data were collected with the 'Patient Diagnosis Form' and 'Post Cesarean Section Intervention and Control Group Patient Follow-up Form' created in line with the literature.