Elektif sezaryen ameliyatlarında cerrahi sonrası hızlandırılmış iyileştirme ( Enhanced Recovery After Surgery; Eras ) protokolü uygulamanın etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 615236
  2. Yazar: BURAK DEMİRDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. İBRAHİM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 22
Özet
Elektif Sezaryen Ameliyatlarında Cerrahi Sonrası Hızlandırılmış İyileştirme (Enhanced Recovery After Surgery; Eras) Protokolü Uygulamanın Etkilerinin Değerlendirilmesi Amaç: Çalışmamızda hastanemizde yapılan elektif sezaryen ameliyatlarında ERAS protokolü uygulamanın cerrahi sonrası erken dönem sonuçları üzerine etkilerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Haziran 2019- Eylül 2019 tarihleri arasında hastanemiz Gebe Polikliniği ve Acil Kadın Doğum Polikliniği'ne başvuran 18 yaş ve üzeri, 24. Gebelik haftası ve üzeri, ASA-I ve ASA-II hastalar ve bu hastalar içinde spinal anestezi ile ameliyat olmayı kabul eden gebeler çalışmaya dahil edildi. ERAS protokolü uygulanan gebelerle uygulanmayanlar, operasyon süresi, perioperatif tahmini kanama miktarı, postoperatif; emzirme zamanı, gaita çıkış zamanı, orale geçme zamanı, mobilizasyon süresi, VAS skorları ve taburculuk süresi açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 60 gebe dahil edilmiştir. Bunlardan 30 gebe ERAS grubu, 30 gebe kontrol grubu olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of enhanced recovery after surgery (ERAS) protocol in patients who have undergone elective cesarean section Purpose: In this study we aimed to evaluate the effects of ERAS on the early postoperative results of patients who have undergone elective cesarean section in our hospital. Material and Methods: Patients who have visited the pregnancy outpatient clinics or obstetrics emergency room of our hospital between June 2019 and September 2019 and who were older than 18 years of age and who were 24 weeks of gestational age or higher with ASA scores of I and II and who gave consent for spinal anesthesia were included in this study. Patients were evaluated in two groups; one who received ERAS protocol and second group of patients who have not received ERAS. Operation time, perioperative bleeding amount, postoperative breastfeeding time, defecation time, start of postoperative oral intake, mobilization time, VAS scores and time until hospital discharge were recorded. Results: A total of 60 patients were included in the study. 30 patients were included in the ERAS group and 30 were in the none-ERAS group.