Farklı postoperatif analjezi teknikleri ve sezaryen sonrası derlenme kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi; prospektif gözlemsel çalışma
Evaluation of the relationship between different postoperative analgesia techniques and post-cesarean recovery quality; prospective observational study
- Tez No: 789208
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KOZANHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Farklı Postoperatif Analjezi Teknikleri ve Sezaryen Sonrası Derlenme Kalitesi Arasındaki ilişkinin Değerlendirilmesi; Prospektif Gözlemsel Çalışma Amaç: Bu prospektif ve gözlemsel çalışmada primer amaç spinal anestezi altında elektif sezaryen ameliyatı sonrası postoperatif multimodal analjezin bir parçası olarak USG eşliğinde uygulanan rejyonal anestezi tekniklerinin derlenme kalitesi üzerine olan etkisini“Obstetrik Derlenme Kalite Skoru Anketi”kullanarak araştırmak ve altın standart olan intratekal morfin uygulaması ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırmada, intratekal morfin, lateral yaklaşım ile transversus abdominis alan bloğu, posterior yaklaşım ile transversus abdominis alan bloğu, quadratus lumborum bloğu, erektör spina alan bloğu ya da transversalis fasia alan bloklarından biri uygulanmış olan hastalardan altı grup oluşturuldu. Post operatif 24. saatte, her gruptan 30 ve toplam 180 gönüllü katılımcının derlenme kalite skoru ve hasta memnuniyeti için ObsQoR-10 anketinin ve Likert memnuniyet ölçeğinin doldurulması istendi. Ayrıca hasta dosyalarından postoperatif ağrı şiddeti (0., 1., 2., 3., 4., 8., 12., 16., 20., 24. saatlerde istirahat ve hareket halindeki NRS), ilk analjezik talebe kadar geçen süre, ilk 24 saatteki toplam opioid miktarı, postoperatif bulantı ve kusma ve antiemetik gereksinim, ilk oral alım ve yardımsız ayağa kalkma saatleri elde edilerek rejyonal anestezi teknikleri ve intratekal morfin grupları karşılaştırıldı. Bulgular: ObsQoR-10, istirahat NRS, hareket NRS ve hasta memnuniyet skorları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this prospective and observational study, the primary aim was to investigate the effect of USG-guided regional anesthesia techniques as a part of postoperative multimodal analgesia after elective cesarean section under spinal anesthesia on the quality of recovery using the“Obstetric Recovery Quality Score Questionnaire”and to compare it with the gold standard intrathecal morphine administration. Materials and Methods: In this study, six groups were formed from patients who underwent intrathecal morphine, transversus abdominis area block with lateral approach, transversus abdominis area block with posterior approach, quadratus lumborum block, erector spina area block, or one of the transversalis fascia area blocks. At the postoperative 24th hour, 30 volunteers from each group and a total of 180 volunteers were asked to fill in the ObsQoR-10 questionnaire and the Likert satisfaction scale for the recovery quality score and patient satisfaction. In addition, postoperative pain severity (0., 1., 2., 3., 4., 8., 12., 16., 20., 24. hours at rest and in motion NRS), time to first analgesic request. Regional anesthesia techniques and intrathecal morphine groups were compared by obtaining the total opioid amount in the first 24 hours, postoperative nausea and vomiting and antiemetic requirement, first oral intake, and unaided standing-up hours. Results: There was no statistically significant difference between the groups in terms of ObsQoR-10, resting NRS, movement NRS, and patient satisfaction scores (p>0.05).