Subperikondrial ve supraperikondrial diseksiyonun farklı kartilaj greftler üzerine etkisi
Effect of subperichondrial and supraperichondrial dissection on different cartilage grafts
- Tez No: 688464
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT YILMAZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Septorinoplasti ameliyatı estetik veya fonksiyonel amaçlarla yapılan bir cerrahidir. Bu ameliyatta nazal rekonstrüksiyon aşamasında birçok greft materyali kullanılmaktadır. Kıkırdak doku da septorinoplasti ameliyatlarında yaygın bir şekilde greft kaynağı olarak kullanılan bir dokudur. Tavşanlar üzerinde yapılan bu çalışma, subperikondrial ve supraperikondrial kıkırdak diseksiyonunun intakt, doğranmış ve ezilmiş kıkırdak greftlerdeki etkilerini inceleyerek çıkan sonuçlara göre septorinoplasti ameliyatlarında diseksiyon planları ve kıkırdak greft seçiminde en efektif olanı kullanmayı amaçlamaktadır. Çalışmamızda kıkırdaklar üzerinde fibrozis, viabilite (canlılık), inflamasyon, kalsifikasyon, kemik metaplazisi, immatür kıkırdak, bazofili ve rezorbsiyon parametrelerindeki değişimler incelenmiştir. Çalışmamızda ağırlıkları 3500 mg ile 4000 mg arasında değişen 22-36 haftalık 5'i dişi 5'i erkek olmak üzere 10 adet Yeni Zelanda tavşanı kullanıldı. Tavşanların aurikula tabanından perikondriumsuz olarak alınan 3x1 cm'lik kıkırdak greft materyali 3 eşit parçaya bölünerek ezilmiş, doğranmış ve intakt olacak şekilde hazırlandı. Sağ kulakta supraperikondrial diseksiyon yapılan ceplere; sol kulakta ise subperikondrial diseksiyon yapılan ceplere ezilmiş, doğranmış ve intakt kıkırdak greftler ayrı ayrı yerleştirildi. 3 aylık takip sonunda tavşan aurikulaları eksize edilerek, daha önce sağ ve sol kulakta belirlenmiş perikondrial diseksiyon planlarına yerleştirilen greftler çıkarıldı. Histopatolojik olarak incelendi. Takipler sırasında 2 tavşanın aurikulalarında abse gelişmesi üzerine çalışmadan çıkarıldı ve 8 tavşanla çalışma tamamlandı. Kıkırdak greft viabiliteleri değerlendirildiğinde; subperikondrial diseksiyon yapılan kulaklarda tüm kıkırdak tiplerindeki greft viabiliteleri supraperikondrial diseksiyon yapılan gruba göre yüksek bulundu. Sadece ezilmiş kıkırdaklar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. (p>0,05) Doğranmış ve intakt kıkırdak greft tiplerinde subperikondrial diseksiyonun greft viabilitesi üzerindeki etkisi istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
Septorhinoplasty surgery is a procedure performed for aesthetic or functional purposes. In this surgery, many graft materials are used in the nasal reconstruction phase. Cartilage is a tissue that is widely used as a graft source in septorhinoplasty surgeries. This study on rabbits aims to determine the most effective cartilage dissection plan and selection of the most effective cartilage grafts in septorhinoplasty surgeries by examining the effects of subperichondrial and supra-perichondrial cartilage dissection on intact, diced and crushed cartilage grafts. Fibrosis, viability, inflammation, calcification, bone metaplasia, immature cartilage, basophilia and resorption parameters on the cartilages were examined. In our study, 10 New Zealand rabbits, 5 females and 5 males, aged 22-36 weeks, weighing between 3500 mg and 4000 mg, were used. Cartilage graft material of 3x1 cm, taken from the auricula of the rabbits without perichondrium, was divided into 3 equal parts and prepared as crushed, diced and intact. Crushed, diced and intact cartilage grafts were placed separately into the pockets in which supra-perichondrial dissection was performed on the right ear and into the pockets in which subperichondrial dissection was performed on the left ear. At the end of the 3-month follow-up, the rabbit auricle was excised, and the grafts placed in the perichondrial dissection plans previously determined in the both ears were removed. It was examined histopathologically. During follow-up, 2 rabbits were excluded from the study due to the development of abscesses in their auricle and the study was completed with 8 rabbits. When cartilage graft viability is evaluated; Graft viability of all cartilage types in ears with subperichondrial dissection was found to be higher than in the group with supra-perichondrial dissection. Only the difference between crushed cartilages was not statistically significant. (p>0.05) The effect of subperichondrial dissection on graft viability was statistically significant in diced and intact cartilage graft types.